Põhjala riigid kahvlis kõrgete alkoholimaksudega

Absolut viin
Absolut viin

Skandinaavia riikidel jääb alkoholimaksudest aastas laekumata ligi miljard eurot, kirjutab Soome Kauppalehti.

Maksud on kõrged, nii otsitakse võimalusi soetada alkohol madalama maksutasemega lähiriikidest – soomlased Eestist, taanlased ja rootslased Saksamaalt. Näiteks soomlased kulutavad aastas välismaalt alkoholi ostmisele ligi 320 miljonit eurot, kirjutab leht. Kui sama kogus alkoholi oleks ostetud Soomest, saanuks riik sellest niisama palju maksutulu.

Ja madalama maksutasemega riigist alkoholi toomine on hea äri. Kasumid on suured ja karistused vahele jäämise korral võimalike tuludega võrreldes madalad. Rootsis hindab maksuameti ekspert Pia Bergman, et ühe rekkatäiega teenivad kurjategijad juba ligi 150 000 eurot. Taani tolli juht Preben Hansen ütleb lehele, et mida kõrgem maksutase, seda rohkem kuritegevust. Tollil selle ohjeldamiseks ressursse ei ole.

Alkoholi impordiga tegeleva ettevõtte Norex tegevjuht Tomas Lönnberg ütleb, et Põhjala riigid püüavad elada nagu mingis suletud ruumis, samal ajal kui maailm ümberringi on muutunud. Piirid on lahti ja ka alkoholi müük interneti vahendusel kasvab kiiresti. „Uberi ja Airbnb vastu võib võidelda, kuid need tulevad niikuinii,“ ütles ta. Niisamuti tuleb turule alkohol. Küsimus on selles, kas seda kõike tahetakse mingil moel kontrollida.

Lahendus on maksu langetamine

Tollitöötajate juurde palkamine ei ole Lönnbergi meelest lahendus. Lahendus saab olla üksnes alkoholimaksu langetamine. Sama meelt on Soome alkoholikaupluste ühenduse SAJK tegevjuht Susanne Heikkinen. Tema hinnangul võiks maksu vähendada järk-järgult 2008. aasta tasemele.

Soome kärpis alkoholimaksu 2004. aastal, kui Eesti astus Euroopa Liitu ja piirid läksid lahti. Sealt edasi on Soome viiel korral alkoholimakse tõstnud. SAJKi andmeil on selle tagajärjel reisilt kaasa toodava alkoholi import kasvanud 32% ehk 25 miljoni liitri võrra. Heikkineni sõnul aitab sellele kaasa ka ühiskonna suhtumine. Kui keegi saabub Eestist viinalastiga ja seda siis kogukonnas müüb, on ta tubli ja tehtud mees. Seda ei taunita nagu uimastite müüki või prostitutsiooni.

Probleem on selles, et kui alkohol ostetakse välismaalt, ei saa riik maksu. Küll aga saab hädad, mis on tingitud alkoholi tarvitamisest, ja ravikulud.

SAJK andmeil tuuakse Soomes reisidelt aastas kaasa ca 72-81 miljonit liitrit alkoholi. Umbes viiendik alkoholi tarbimisest Soomes maksutulu ei too ja on kontrolli alt väljas. Eesti on küll alkoholiaktsiise tõstnud, kuid käärid on ikka veel suured. Soomes näiteks on kanged alkohoolsed joogid maksusutaud 45,55%ga ja õlu 32,05%ga, kirjutab Kauppalehti.

 

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara