11. mai 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Koolitaja: tagasiside andmise 7 kuldreeglit

Usun, et paljud nõustuvad, et eestlased on kehvad tagasisidestajad, seda nii positiivse kui ka kriitilise tagasiside andmisel. Aeternum Koolitus & Konsultatsioonid koolitaja Kati Tikenberg kirjutab ettevõtte blogis, millised on 7 kuldreeglit tagasiside andmisel.

Kehvas tagasiside andmises on erinevaid põhjuseid, lisaks mitmetele piiravatele mõttemustritele (näiteks „Kiida lolli, siis loll teeb tööd“ või „Ma ei ole hea inimene, kui kriitilist tagasisidet annan“) jääb meil tihti puudu ka oskustest. Samas teame kõik, et tagasisidel on võtmeroll inimese arengus. Kõik me vajame tunnustust, kuna see on üks inimese baasvajadustest ning ka kriitilis-konstruktiivne tagasiside on vajalik, et aru saada, millised on minu arenguvajadused. Seepärast otsustasin kirjutada selle blogi, kus on välja toodud 7 kuldreeglit tagasiside andmiseks, mis paneksid inimest tahtma areneda ning vajadusel enda käitumist muutma.

1) Tunnustada võib kõigi ees, kriitilis-konstruktiivset tagasisidet tuleb anda nelja silma all. NB! Kindlasti peab tagasiside olema siiras!

2) Tagasisidet peab andma vahetult ehk kohe pärast käitumist, mis sulle meeldis või mida sa soovid, et inimene muudaks.

3) Tagasiside peab olema konkreetne, inimene peab aru saama, mida täpselt ta tegi hästi, et seda korrata, ning mida ta tegi valesti, et sellest edaspidi hoiduda. „Sa oled tubli,“ ei ole kindlasti efektiivne tagasiside, kuna see tekitab palju küsimusi, milles jne. Selle asemel tuleks öelda: „Mulle meeldib väga, kuidas sa klientidelt tagasisidet küsid.“

4) Tagasisidestada tuleb inimese käitumist või tulemusi, mitte inimese isiksust. Selle asemel, et öelda, sa oled lohakas, peaks ütlema, et ma ootan, et sa pärast tööpäeva enda töökoha korda teeksid.

5) Kriitilis-konstruktiivse tagasiside korral tuleb öelda, millist muutust soovid käitumises näha, mitte mis on valesti. Näiteks: Ma ootan, et sa kliendile ütled „Tere“, kui sa telefonile vastad. See võimaldab inimesel areneda ning enda käitumist muuta.

6) Naistele tagasisidet andes kasuta tingivat kõneviisi ja meestele kindlat kõneviisi. „Mari, see oleks väga ilus, kui sa tänaksid klienti kõne lõpus.“ vs „Jüri, palun täna klienti kõne lõpus.“

7) Anna tagasisidet inimese arengule! Hoidu inimeste omavahelisest võrdlemisest!

 Allikas: Aeternum Koolitus & Konsultatsioonid

Autor: Kati Tikenberg, Aeternum Koolitus & Konsultatsioonid

Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Maarit EermeKaubandus.ee juhtTel: 514 4884
Cätlin PuhkanKaubandus.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 5331 5700
Merit VõigemastKaubandus.ee toimetajaTel: 5471 0757