Eduka koostöö aluseks on usaldus

Taivo Karu
Taivo Karu

Espressoettevõtte Kafo ostu- ja tarnespetsialist Taivo Karu rääkis Pärnu Tarneahelakonverentsil, kuidas väike partner saab suurte jaekettidega edukalt koostööd teha.

Karu rõhutas kohe enda sõnavõtu alguses, et meeskonnas peavad olema mõlemad osapooled aktiivsed. “Kui me räägime edukast koostööst, siis see peab olema eksponentsiaalne koostöö, kus siis valitseb inimeste vaheline usaldus.”

Praegu tuleb 40% ettevõtte käibest jaekauplustele toodete müügist ning suurimad kulud on seotud neil materjalide vooga.

Keskkond on muutunud

Karu rääkis, et tuleb mõelda sellele, mis jaeturgu kõige rohkem mõjutab ning millega peaks arvestama. “Kindlasti üheks mõjutajaks on tehnoloogia. Oleme rääkinud blockchainist, internet of things’ist. Näiteks telefon ütleb kliendile, et tolmuimeja hakkas koristama, külmkapp tegi ise e-poest tellimuse. See muudab jaekettide turgu,” ütles Karu.

Teine asi, mis on muutunud, on seotud kaupade sisseostuga. “Jaeketid on hakanud rohkem tegema oste ülebaltiliselt, kuna Eestiga võrreldes võib saada sama toote parema hinnaga nt Leedust. Selle vastu ei ole midagi teha, kui vaid arendada sisukat ja edukat koostööd,” sõnas Karu.

Karu lisas, et kõik need eelnevalt nimetatud muutused muudavad aga klientide ootusi. “Klient on kuningas ja ütleb jaeketile, kuidas teha. Jaekett ütleb omakorda maaletoojale, kuidas teha. See aga viib kliendi dilemmani, kas osta e-poest või kauplusest,” rääkis ta. Tema sõnul on see koht, kus maaletooja saab aidata jaeketile kaasa, kuidas paremini toodet müüa vastavalt turuolukorrale.

Koostöö osas rääkis Karu, et kui on ära sõnastatud miks me seda teeme ning seejärel, kuidas me seda teeme, siis on võimalik hakata rääkima teise poole usalduse saavutamisest. “Peame veenduma, mida teine pool tahab ja mida ta ootab enda partnerilt.”

Jaeketid ootavad pidevat suhtlust

“Jaeketi kõige algupärasem eesmärk on teha jaemüüki ja seda ootab ta ka oma partnerilt,” ütles Karu. Ta jätkas, et teiseks oluliseks sooviks on suhtlus, mis on usalduse aluseks. “Seda peab pidevalt tegema, et saavutada efektiivsus tarneahelas.” Kolmandaks oluliseks punktis on väärtus, mida jaekett ootab tootelt, et see täidaks mingit osa tema tühjal riiulil või mingit osa kliendi vajaduses. Karu hinnangul on jaeketi viimane soov ehk kõige tähtsam, et oleks usaldus, võimekus. “Kui on soov jaeketiga koostööd teha, siis peab näitama, et olete võimekas partner. Olete võimekad täitma oma lubadusi, müüke, tarnima selliseid koguseid, sellisel ajal nagu jaekett soovib.”

Karu sõnul on need komponendid, mida nad saavad jaeketile pakkuda, et säilitada oma positsioon.

“Me proovime jaeketis pakkumiste ja degusteerimistega jagada teadmisi, millised on kohvi valmistamise meetodid. See on võimalus, kuidas maaletooja saab lõppkliendiga otse suhelda,” rääkis Karu. Ta sõnas, et sedasi saab ka jaeketile tagasisidet edasi öelda, mis toode on letilt puudu ehk mida võiks sortimenti võtta.

Kuidas saavutab Kafo võimekuse?

Kafo on väike ettevõte ja neil puudub võimekus ise tarnida kaupa kõikidesse kauplustesse enda veoautoga. Kauba tarnimiseks kasutavad nad kolmanda osapoole logistikapartnerit, kes pakub neile võimekust jaekette, erakliente ja HoReCa sektorit teenindada.

Kolmandat osapoolt eelistavad nad sellepärast, et saavad sealt paindlikku teenust. “Kohv on sesoonne toode. Kui meil oleks oma ladu, siis peaksime suurendama lao pinda ning palkama inimesi juurde. See on ka peamine põhjus, miks kolmanda osapoole logistikapartnerit kasutame.”

“Oletame, et olete ostnud partnerilt 5 aastat tooteid ja nüüd tarne hilineb. Tellite jälle partnerilt tooteid, kuid jälle hilineb. Sellega väheneb oluliselt tarnija võimekus ning olete kaotanud usalduse partneri vastu,” rääkis Karu loo usalduse olulisusest.

Karu ütles, et nad ei suuda ise logistikat nii efektiivselt teha kui kolmanda osapoole logistikapartner. “Sisse tasub osta kõik, mida ei suuda ise odavamalt teha.”

Kui soovite jaeketile või kliendile pakkuda väärtust, siis kolmanda partneri kaasamine võimaldab Kafol tegeleda enda põhitegevusega, eriti selle mahu juures, mis neil hetkel on.

“Me oleme üritanud maandada jaekettide trahve läbi kolmanda osapoole,” ütles Karu. Ta lisas, et usaldusel on suur roll ja tähtis on, kuidas need trahvid välja kirjutatakse. “Saame paljusid asju eelnevalt proaktiivselt vältida.” Karu tõi näite sellest, kui nad näevad, et neil pole jaeketile piisava säilivusajaga kaupa, kuid jaekett soovib toodet tellida. “Me helistame ja ütleme, et anname natuke väiksema säilivusajaga kauba,” rääkis ta.

Trahve aitab Karu sõnul vältida ka see, kui ollakse aus ja järjepidev partner jaeketile ning hoolitakse tema soovidest. Hulgimüüja peab näitama, et talle läheb korda, mis seis on tema toodetega jaeketis. “Samuti on oluline võimekus, mis on tähtis usalduse säilimise poole pealt.”

Jaeketi trahve on võimalik ennetada

„Me oleme üritanud maandada jaekettide trahve läbi kolmanda osapoole,“ ütles Karu. Ta lisas, et usaldusel on suur roll ja see, kuidas need trahvid välja kirjutatakse. „Saame paljusid asju eelnevalt proaktiivselt vältida.“

Karu tõi näite, et kui nad näevad, et neil pole jaeketile piisava säilivusajaga kaupa, kuid jaekett soovib toodet tellida. „Siis me helistame ja ütleme, et anname natuke väiksema säilivusajaga kauba,“ rääkis ta.

Trahve aitab Karu sõnul vältida ka see, kui ollakse aus ja järjepidev partner jaeketile ning hoolitakse tema soovidest. Hulgimüüja peab näitama, et talle läheb korda, mis seis on tema toodetega jaeketis. „Samuti on oluline võimekus, mis on tähtis usalduse säilimise poole pealt.“

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

SALONSHOP BALTIC OÜ otsib TURUNDUSJUHTI

Salonshop Baltic AS

31. detsember 2018

Tarkvara

RTT kaasaegne kassatarkvara

Kassatarkvara oluliseks eesmärgiks on pakkuda kliendile kiiret ja mugavat teenindust. Suureks trendiks on saanud mobiilsus ehk tarkvara saab kasutada ka nutitelefonis või tahvelarvutis. Loe lähemalt, mis on kassatarkvara valikul oluline ning milliseid eeliseid annab RTT kassatarkvara.

AccountStudio - lihtsalt kohandatav terviklik äritarkvara

Äritarkvara, mida on võimalik kohandada erinevate nõudmiste ja tegevusaladega väike- ja suurettevõtetele. Tarkvara liidestab ettevõtte e-poe nii, et tehingud e-poes kajastuvad ilma valu ja vaevata nii laos kui ka raamatupidamises.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara