24. mai 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Telia arendab koos partneritega unikaalset mobiilse rahakoti ökosüsteemi

Telia mTasku esitlus Tallinna Tehnikaülikoolis
Foto: Raigo Neudorf
Telia tutvustas täna Tallinna Tehnikaülikoolis koos erinevate koostööpartneritega ainulaadset mobiilse rahakoti ökosüsteemi pilootprojekti, mis loob uued maksevõimalused nii kaupmeestele, teenusepakkujatele, pankadele kui eraisikutele.

mTasku nimeline lahendus eristub kõigist senistest mobiilimaksetest, mida testitakse ja kasutatakse täna nii Eestis kui mujal maailmas. Avatud m-rahakoti ökosüsteem võimaldab kaupmeestel, teenusepakkujatel, pankadel ja teistel huvigruppidel lihtsalt pakkuda oma klientidele mobiilseid makse-, e-kviitungi ja kliendikaardi ning elektroonilise läbipääsu lahendusi.

Mobiilsesse rahakotti  saab koondada väga erinevate teenusepakkujate makselahendused, mida klient saab mugavalt kasutada sõltuvalt sellest, millise ettevõttega ta parasjagu asju ajab. Keskkond on avatud kõikidele maksevahenditele ja lahendustele nagu pangakaardid, järelmaksud, kliendikaardid, kinkepiletid, ühistranspordi- ja läbipääsukaardid, e-kviitung, üliõpilaspilet jne, mida tulevikus partnerite süsteemidega lihtsalt ühendada saab.

Lisaks Telia mobiilimaksele on maksevahendite koostööpartneriteks hetkel Pocopay ja Payster (Eesti Krüptoraha Liidu liige). Süsteemi testimiseks tehakse koostööd Tallinna Tehnikaülikooliga (TTÜ), kuna tehnoloogiaülikooli keskkond ja kompetents loovad selleks suurepärase eelduse. TTÜ poolt kaasatakse lähiväljamakseid võimaldava NFC SIM-kaardi arendusfaasi nii ülikooli tudengeid, teadlasi kui töötajaid, et luua erinevaid lõppkliendi teenuseid.

Mobiilsete makselahenduste integratsioonipartneriteks on hetkel kassasüsteemide pakkujad Ektaco, ID-süsteemid ning Laansoo & Trussmann.

„Et tegu on tõsise ja ambitsioonika ettevõtmisega, näitab ka meie partnerite ring, kellega koos me uut ökosüsteemi arendame,“ märkis Telia Eesti uute äride juht Holger Haljand. Tema sõnul on mobiilse rahakoti peamine eesmärk muuta mobiilimaksete kasutamine mugavaks ja igapäevaseks, nagu seda on täna mobiiltelefoni kasutamine.

Mobiilse rahakoti ökosüsteemi esitlusel olid esindatud ka erinevate valdkondade ettevõtted, kellest igaüks on projektiga tugevalt seotud.

Ektaco AS tegevjuhi Kaido Jelle sõnul on uue ökosüsteemi loomine ainult tervitatav. „Meie CompuCash kassasüsteemile loob see lisaväärtuse ja –võimaluse eristuda kassaaparaatidest ning piiratud võimalusega välismaistest kassasüsteemidest. CompuCash on täna pea igas teises Eestimaa kohvikus või restoranis ning me näeme selle suunal uusi võimalusi just kaupmeeste makselahenduste ja lojaalsuskaartide integreerimisel meie süsteemi.“

TTÜ infotehnoloogia osakonna juhataja Thomas Lepik tõstis ühisprojekti puhul esile just teaduse ja ettevõtluse kokkupuutepunkti. „Eesti ainsa tehnoloogiaülikoolina tunneme kohustust olla innovatsiooni eesliinil ning otsime aktiivselt võimalusi teadmussiirdeks, mille käigus ülikoolis tehtav teadus leiaks väljundi ka ettevõtluses. Loodame, et meie koostööst Teliaga sünnib midagi, mis on kasulik mitte üksnes projekti osapooltele. Näiteks võib tuua sellest sügisest käivituva mobiilse Üliõpilaspileti projekti, millest võib tulevikus kujuneda laiapõhjalisem turvaline isikutuvastuse platvorm.“

Haljandi sõnul pannakse uue ökosüsteemi väljaarendamisel suurt rõhku eeskätt süsteemi avatusele ja kõrgele turvalisusele. „Avatus eelkõige seepärast, et nii telekommunikatsiooniettevõttel kui partneritel on üksinda mobiilset rahakotti vastavate lõppkliendile orienteeritud väärtuslike sisuteenustega üksi keeruline sisustada ja välja ehitada. Lisaks on mobiilne tehnoloogia väga kiiresti ajas muutuv, mis võimaldab sellises avatud ja win-win koostöös kõikidel osapooltel ka arenduskulusid märkimisväärselt kokku hoida. Kõrge turvalisus on aga uue põlvkonna mobiilse rahakoti - nimetame seda siis multiteenuste rahakotiks - vältimatu eeldus,“ lisas Haljand.

Pilootprojekt kestab septembri lõpuni ning selle eesmärk on leida koos partneritega uusi võimalusi, mida uus ökosüsteem võiks pakkuda. Tegemist pole hetkel Telia live teenusega lõppklientidele.

Mobiilse rahakoti ökosüsteemi pilootprojektis osalevad:

Oberthur Technologies (Prantsusmaa), e-SIM ja NFC SIM kaardi co-op arendusTTÜ – mobiilsed lahendused turvalisel NFC SIM-kaardilNets Estonia – makselahendus kaardimakse mobiiligaPocopay – mobiilne makselahendusPayster OY – krüptoraha Bitcoin ülekandesüsteem piixPayDatanor – m-makse platvormi arendus, mobiilikassa arendusMooncascade – mTasku prototüübi arendusEktaco – kassatarkvara ja mobiilse kliendikaardi arenduspartnerID Süsteemid AS – kassatarkvara arenduspartnerLaansoo & Trussmann – kassatarkvara arenduspartnerNixor – kassatarkvara arenduspartnerVoicecom – mobiilsed lahendused POS-terminalideleMultilink – elektroonilised läbipääsusüsteemidHardmeier – elektroonilised läbipääsusüsteemidSoden – IT arenduspartner, SIM-haldusRidango – mobiilsed piletilahendusedOmniva – E-kviitungi platvormi co-op arendusDirecto – E-kviitungi tarkvaraarendusAlexela Oil – E-kviitungi tarkvaraarendusGilbarco Veeder-Root – E-kviitungi tarkvaraarendusTallinna Kaubamaja Grupp

Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Maarit EermeKaubandus.ee juhtTel: 514 4884
Cätlin PuhkanKaubandus.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 5331 5700
Merit VõigemastKaubandus.ee toimetajaTel: 5471 0757