Marks & Spencer sulgeb Eesti kauplused

Marks & Spenceri avamine 2009
2009. aastal Rocca Al Mare kaupluse avamisel tolleaegne Briti suursaadik Eestis ...

Marks & Spencer teatas täna, et alustab töötajatega läbirääkimisi seoses kavatsusega sulgeda Eestis kaks kauplust. Sulgemiskavatsus tugineb Marks & Spenceri kontserni kuuluva 466 rahvusvahelise kaupluse äritulemuste ja potentsiaali põhjalikule analüüsile.

Analüüsis võeti vaatluse alla kõigi välisturgude äritulemused, tulemuste põhjused ja turu potentsiaal. Tulemused näitavad, et Marks & Spenceri rahvusvaheline äri jaguneb kaheks: kontserni ainuomanduses olevad kauplused, mis on arvukatel turgudel kahjumis, ning frantsiisiärid, mis teenisid eelmisel aastal 87 miljonit naela kasumit.

Eelmisel aastal olid kontsernile kuuluvad kauplused kümnel turul 171 miljoni naelase käibe juures 45 miljoni naelaga kahjumis, kusjuures mõnedel turgudel on äritegevus olnud kahjumis juba vähemalt viis aastat. Analüüs tõi põhjustena välja mitmeid tegureid, sealhulgas kontserni omanduses oleva kauplusteportfelli killustatuse ja piisavate mastaapide puudumise, lisaks on nendel turgudel piiratud kasvuvõimalused tulevikuks.

Marks & Spencer esitas täna ettepaneku kümnel turul kõigi ettevõtte ainuomandis oleva 53 kaupluse sulgemiseks, sealhulgas kümme kauplust Hiinas, seitse Prantsusmaal, samuti kauplused Ungaris, Leedus, Poolas, Slovakkias, Rumeenias, Hollandis, Belgias ja Eestis.

Ettevõte alustab Eesti poodide sulgemise osas täna läbirääkimisi 55 töötajaga. Kontsern peab selles protsessis oluliseks järgida täielikult kõiki Eesti seadusi, sealhulgas on plaanis läbirääkimistesse kaasata ka Euroopa töönõukogu ning ettevõtte töötajad. 

Marks & Spenceri Euroopa, Hiina ja India piirkonna direktor Jonathan Glenister ütles, et tänane teade kavatsusest sulgeda Eest kauplused on osa ettevõtte rahvusvahelise tegevuse põhjalikust ümberhindamisest. "Analüüs on näidanud, et meil on viimase viie aasta jooksul olnud Eesti turul raskusi kasumisse jõudmisega ja turu kasvuvõimalused on piiratud. Teadvustame, milline mõju võib tänasel teatel olla meie inimestele, ning seetõttu konsulteerime oma kolleegidega Eestis ja kuulame hoolikalt nende tagasisidet,” ütles Glenister.

Kui Marks & Spencer pärast läbirääkimisi sulgemiskavatsuse ellu viib, toob see kontserni tasemel kaasa hinnanguliselt 150-200 miljonit naela kulusid, millest enamik on seotud kinnisvara- ja koondamistasudega.

Marks & Spencer kavatseb edaspidi tegutseda väiksemal arvul sellistel turgudel, kus kauplused kuuluvad ettevõtte ainuomandisse, ning keskenduda rohkem olemasolevatele ühisettevõtetele ja frantsiisidele. Kontsern kasutab kohalikelt turgudelt kliendieelistuste kohta omandatud teadmisi jätkusuutlikuma rahvusvahelise äri rajamiseks, suunates tähelepanu kliendikogemuse täiustamisele ja kasumlikkuse kasvatamisele.

Marks & Spenceril on 268 frantsiisikauplust 34 turul ning ühisettevõtted Kreekas ja Indias. Koostöös oma partneritega plaanib kontsern igal turul võimendada mastaape, taristut ja kohalikke kogemusi. Marks & Spencer jätkab ka oma toidukaupade frantsiisiäri arendamist Prantsusmaal, kus on nõudlus kvaliteetsete ja innovaatiliste toodete järele mugavates asukohtades.

Kontsern jätkab enda omanduses olevate äridega Iirimaal, Hong Kongis ja Tšehhi Vabariigis, mis on kasumlikumad ning kus on tugev bränditeadlikkus, sissetöötatud asukohad ja lojaalne kliendibaas.

Marks & Spencer on esindatud Internetis 21 turul, jõudes klientideni nii oma internetikaubamajade, teiste tuntud internetikaubamajade kaudu nagu Myntra Indias ja Zalando Euroopas ning oma frantsiisipartnerite kaudu.

Kokkuvõttes jätkab Marks & Spencer oma rahvusvahelise strateegiaga ning on veendumusel, et täna avaldatud sulgemiskavatsused võimaldavad muuta ettevõtte rahvusvahelise tegevuse jätkusuutlikumaks, kasumlikumaks ja kliendikesksemaks.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Erply tarkvara – iga poepidaja hindamatu abimees

Mäletad, mida su ema sulle õpetas? Pese enne sööki käed, sest see on eluliselt vajalik. Kui ta õpetaks sind tarkvara valima, ütleks ta: võta Erply, sest ka see on eluliselt vajalik.

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara