Autor: Kaubandus.ee • 11. oktoober 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Riigikohtu otsus päästab pakendiaktsiisi maksmisest

Kevadine riigikohtu lahend päästab pakendiettevõtjad, kes pole täitnud pakendi taaskasutuskohustust ega andnud seda ka üle taaskasutusorganisatsioonile, maksuameti küüsist, kui nad sõlmivad tagasiulatuva lepingu MTÜga Eesti Pakendiringlus. Rahandusministeerium soovib seadusemuudatusega olukorda muuta.

Kuni riigikohtuni jahvatasid kohtuveskid maksuameti ja OÜ Erlandia vahelist vaidlust maksuotsuse üle, mille järgi pakendiettevõtja ei täitnud pakendi taaskasutuskohustust ega polnud vaidlusalusel perioodil seda ka üle andnud taaskasutusorganisatsioonile.

1. jaanuaril 2006.a sõlmis ettevõte Eesti Pakendiringlusega jäätmete kogumise ja taaskasutuse lepingu, kuid allkirjad sai leping alles sama aasta oktoobris. Lepingupoolte arvates ei keela kehtiv seadus sõlmida lepingut varasemate perioodide kohustuste üleandmise kohta.

Maksuamet väitis vastu, et kohustuste üleandmine taaskasutusorganisatsioonile on võimalik ainult kirjaliku lepingu allakirjutamise hetkest ning nõudis pakendiaktsiisi tasumist perioodi eest 2005.a teine pool kuni lepingu allkirjastamiseni.

Riigikohtu halduskolleegium otsustas sel kevadel, et lepingu tagasiulatuv sõlmimine Erlandia ja Eesti Pakendiringluse vahel ei ole vastuolus pakendiseaduse eesmärgiga ega maksuõiguse põhimõtetega.

See otsus muudab pakendiaktsiisi sissenõudmise edaspidi maksuameti jaoks aga pigem teoreetiliseks võimaluseks.

Kuigi Eestis on mitu taaskasutusorganisatsiooni, võidab praegusest olukorrast ainukesena just Eesti Pakendiringlus, kes juba 2005.a on teadlikult kogunud pakendeid rohkem kui neil vaja oleks ning seetõttu saavad nad tagantjärele kliente päästa.

Pakendiringluse juhataja Aivo Kangus rääkis, et kui neil 2006. alguses oli 979 klienti, siis nüüd on neid üle 2000: „Me oleme tagantjärele päästnud üle tuhande kliendi.“

Rahandusministeerium esitas pakendiaktsiisi seaduse muudatuse, mille järgi aktsiisimaksja saab talle seadusega pandud kohustused anda üle taaskasutusorganisatsioonile alates lepingus fikseeritud kuupäevast, kohustusi ei saaks aga üle anda lepingu sõlmimisele eelnenud perioodi eest, kui tähtaeg on juba möödunud.

„Tagantjärgi saab ainult tark olla, mitte aga sõlmida miljonitesse kroonidesse ulatuvaid lepinguid,“ sõnas rahandusministeeriumi tolli- ja aktsiisipoliitika osakonna juhataja Marek Uusküla.

Millegipärast ei kooskõlastanud aga keskkonnaministeerium seadusemuudatust. Minister Jaanus Tamkivi allkirja kandval dokumendil tuuakse põhjenduseks seesama Riigikohtu kevadine otsus.

Rahandusministeeriumi hinnangul vajab praegune pakendiaktsiisi korraldus tervikuna ülevaatamist, sest see ei täida enam oma eesmärki. „Pakendi ja pakendijäätmete maksustamises tuleb lähiajal teha põhjalikud muudatused, et luua efektiivselt toimiv süsteem. Tagantjärele lepingute sõlmimine viitab pigem ootusele saada maksuvabastust kui soovi pakendit taastoota. Hetkel analüüsimegi, miks pakendiaktsiis ei täida oma majanduslikku eesmärki ning kaalume võimalikke alternatiive,“ sõnas Uusküla.

Pakendiaktsiisi seaduse muutmine

2) paragrahvi 111 täiendatakse lõikega 11 järgmises sõnastuses:„Käesoleva seadusega sätestatud kohustused antakse aktsiisimaksja poolt üle taaskasutusorganisatsioonile lepingu sõlmimise kuupäeval, kusjuures aktsiisimaksja ei saa üle anda kohustusi lepingu sõlmimisele eelnenud perioodi eest, mille täitmise tähtaeg on juba möödas.”

Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Maarit EermeKaubandus.ee juhtTel: 514 4884
Cätlin PuhkanKaubandus.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 5331 5700