Alkoholi miinimumhinna ideed tasub kaaluda

Alkoholi miinimumhinna kehtestamise idee on Kanadast ja Suurbritanniast alguse saanud üsna radikaalne initsiatiiv, mille eesmärk on vähendada arutute hindadega sooduspakkumisi jaekauplustes ning seeläbi piirata ostetavaid alkoholikoguseid, kirjutab Saku õlletehase juht Margus Kastein.

Suurbritannia on ajalooliselt üsna napsulembene maa, kus aastas joodud absoluutalkoholi kogus inimese kohta oli veel mõni aasta tagasi ligi 10 liitrit. Suurte kaubanduskettide vaheline konkurents on seal tekitanud olukorra, kus alkoholi kasutatakse ühe instrumendina kettidevahelises konkurentsis. Teisisõnu, hinnakampaaniad, kus tooteid pakutakse absurdselt odavalt, sageli alla ostuhinna, on seal pigem normiks kui erandiks.

Ka eestlased tarbivad alkoholi tugeval ­Euroopa keskmisel tasemel. Eesti Konjunktuuriinstituudi andmetel tarbiti Eestis mullu 10,6 liitrit absoluutalkoholi elaniku kohta aastas. Eesti tarbijad eristuvad aga keskmisest ­eurooplasest selle poolest, et meie joogikaardil moodustab tervelt 42% joodud absoluutalkoholist kange alkohol, alles seejärel õlu, vein ja teised joogid. Kange alkoholi osakaalu poolest tarbimises on eestlased uskumatuna kõlaval esimesel kohal Euroopas.

Kui Eestis tarbitaks kangeid ja lahjasid jooke samas proportsioonis Soomega, väheneks meie absoluutse alkoholi tarbimine 10,6 liitrilt ühe elaniku kohta 7,6 liitrile. Kohustuslik vanusekontroll ja Põhjamaade eeskujul kange alkoholi ostja eapiiri tõstmine 21. aastani oleksid tõhusad instrumendid kange alkoholi kättesaadavuse ja liigtarbimise vähendamiseks. Ühe punktina ongi need olemas sotsiaalministeeriumi ellu kutsutud riikliku alkoholipoliitika alusdokumendis, nn rohelises raamatus.

Alkoholi miinimumhinna mõjud on veel analüüsimata. Kas piirhind viib meid mõõduka tarbimiseni? Kanadas ja Suurbritannias on esimesed tulemused olemas, eelkõige püsiostjate seas. Liberaalse majandusvaate pooldajana leian, et selline samm oleks sekkumine vabasse konkurentsi. Aga kui küsimuseks on rahva tervis ja see samm aitaks absoluutalkoholi tarbimist vähendada, siis on ka kõnealune uudne idee kaalumist väärt.

Osale arutelus

  • Margus Kastein

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Tarkvara

Excellent pakub laoettevõtetele terviklikku lähenemist

Pidevalt suurenevate tegevusmahtude ja keerukate tarneahelate tõttu on oluline, et ettevõtte fookus püsiks põhieesmärgil ja ei varjuks tehniliste tegevuste taha. Ettevõtte eri funktsioonide ja osakondade tegevus peab käima käsikäes, sealhulgas raamatupidamine, müük ja laohaldus. Laoarvestus peab kajastuma ka finantsnäitajates ja vastupidi. Kuidas seda lahendada, räägib Excellent Business Solutionsi vanemkonsultant Eva-Mai Saard.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara