Igal neljandal eestlasel ei ole piisavalt raha inimväärseks eluks

raha, säästmine, eurod
raha, säästmine, eurod

24% Eesti inimestest väidab, et neil ei ole piisavalt raha inimväärseks eluks. 27% muretseb, et peale arvete tasumist ei jää neile piisavalt raha järgmise palgapäevani. 17% on viimase kuue kuu jooksul arvete tasumiseks raha laenanud.

Tulemused selgusid krediidikorraldusteenuseid pakkuva kontserni Intrum Justitia äsja valminud iga-aastasest Euroopa Tarbijate Maksekäitumise uuringust. Küsitlusel osales 21 317 tarbijat Euroopa 21 riigist, vastates nende maksekäitumist puudutavatele küsimustele. Eestist osales uuringus 1012 inimest. Tulemused näitavad, et:

  • 73% eestlastel on esinenud elus perioode, mil nad ei ole võimelised oma võlgu tasuma.
  • 35% ei suuda lubada endale ettenägematuid kulutusi ning 53% ei säästa regulaarselt raha.
  • 59% vastanutest usub, et neil on võimalik oma majanduslikku olukorda elu jooksul oluliselt parandada.

“Uuringu tulemused näitavad, et Eestis on siiani paljud majapidamised hädas arvete tasumisega ning on pidanud selleks viimase kuue kuu vältel raha laenama. Meie enda andmed näitavad lisaks, et inimesed, kes alustavad laenamisega noorelt, kipuvad sama harjumuse küüsi jääma ka hilisemas eas,” rääkis Intrum Justitia AS juhataja Ivar Tammemäe. 

35% eestlastest on viimase 12 kuu jooksul jätnud tasumata vähemalt ühe arve. Euroopas keskmiselt jättis vähemalt ühe arve tasumata 44% elanikkonnast, halvima maksedistsipliiniga paistab silma Kreeka 76%-ga. Peamiseks põhjuseks on maksejõuetus.

“Sellised numbrid on murettekitavad nii makseraskustes leibkondadele, kuid ka ettevõtetele, kel jääb saamata teenitud tulu. See pärsib nii töötajatele palga maksmist kui ka ettevõtete kasvu ja investeeringuid,” kommenteeris Tammemäe.

Uue negatiivse trendina rahaasjade planeerimisel tõid uuringus osalejad välja e-kaubanduse. 21% märkis, et internetis ostmise lihtsus paneb rohkem ostma ja nii ka rohkem raha kulutama.

79% vastanutest kinnitas, et noored peaksid koolis õppima rohkem leibkonna majandamist ning 44% soovib, et oleks seda ka ise koolis rohkem õppinud.

Uuringu tulemuste ülevaade Eestis:

Negatiivne

Positiivne

73% on kogenud rahaliselt raskeid perioode

21% ei ole rahaliselt raskeid perioode kogenud

16% on ka täna rahalistes raskustes

76% ei ole täna rahalistes raskustes

35% on viimase 12 kuu jooksul jäänud arve tasumisega hiljaks

63% on arved tasunud täheaegselt

24% väidab, et ei ole piisavalt raha inimväärseks eluks

41% selle väitega ei nõustu

53% ei säästa iga kuu raha

47% säästab iga kuu ca 229 eurot

35% ei suuda katta ettenägematuid kulutusi summas 450 eurot

52% suudab ettenägematud kulutused katta

18% usub, et neil ei ole võimalust oma majanduslikku olukorda elu jooksul parandada

59% usub, et neil on selleks reaalne võimalus

Esimene Euroopa Tarbijate Maksekäitumise Uuring käivitati 2013. aastal. Majanduse katalüsaatorina näeb Intrum Justitia vajadust regulaarselt uurida rohkem kui 21 000 tarbija maksekäitumist Euroopas. Eesmärgiks on paremini mõista tegelikku tarbijate käitumist, mis puudutab toodete ja teenuste eest maksmist.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kaubandust sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

SALONSHOP BALTIC OÜ otsib TURUNDUSJUHTI

Salonshop Baltic AS

31. detsember 2018

Tarkvara

RTT kaasaegne kassatarkvara

Kassatarkvara oluliseks eesmärgiks on pakkuda kliendile kiiret ja mugavat teenindust. Suureks trendiks on saanud mobiilsus ehk tarkvara saab kasutada ka nutitelefonis või tahvelarvutis. Loe lähemalt, mis on kassatarkvara valikul oluline ning milliseid eeliseid annab RTT kassatarkvara.

AccountStudio - lihtsalt kohandatav terviklik äritarkvara

Äritarkvara, mida on võimalik kohandada erinevate nõudmiste ja tegevusaladega väike- ja suurettevõtetele. Tarkvara liidestab ettevõtte e-poe nii, et tehingud e-poes kajastuvad ilma valu ja vaevata nii laos kui ka raamatupidamises.

Statistika

E-KAUBANDUS

Teabevara