Autor: Kaubandus.ee • 21. mai 2008
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Maksu- ja tolliamet päästis esimeses kvartalis riigi 8,2 miljonit krooni

Maksu- ja tolliamet (MTA) hoidis 2008. aasta esimese kvartali jooksul tollikontrolli tegevusega kokku ära ca 8,2 miljoni krooni suuruse kahju tekkimise riigile.

Kokku avastati muu hulgas tollikontrolli tulemusel ligi 1 miljon salasigaretti ja ca 350 liitrit salaalkoholi (teisendatuna absoluutalkoholiks), teatas amet.

Sigarettide ja alkoholi salakaubaveo peamise viisi iseloomustab ilmekalt juhtum Koidula piiripunktis, kus sõiduki ümberehitatud gaasiballoonist leiti 45 liitrit piiritust. MTA tollikontrolliosakonna juhataja Urmas Järgi sõnul ongi peamiseks mooduseks piiril keskmiselt suurte koguste (nt 10 000-30 000 sigareti) peitmine sõidukite konstruktsioonidesse. “Salakaupa leiame endiselt kõige rohkem topeltpõhjade, -seinte ja -lagede ning -kütusepaakide seest,” avaldas Järg.

Kokku viidi piiripunktides 2008. aasta I kvartalis läbi 6535 läbivaatust, mille käigus avastati 878 rikkumist. Hüppeliselt kasvas narkootilisi ja psühhotroopseid aineid sisaldavate ravimite avastamine - avastati 26 korral. Peamiselt avastati ravimeid Eestist Soome suunduvatelt reisijatelt ning Venemaalt Eestisse saabuvatelt reisijatelt. Kokku avastati erinevaid ravimeid 5364 tabletti/kapslit ja 1320 ml. “Ravimite avastamise juhtumite arvu tõus 2008. aasta esimeses kvartalis on tingitud Eesti liitumisest Schengeni õigusruumiga, mis tähendas ravimitega piiriületuse korra muutust,” põhjendas Järg.

Piirikontrollist saab huvitavamana veel välja tuua ca poole miljoni Eesti krooni väärtuses deklareerimata sularaha avastamise sõiduautost.

Lisaks tavakontrollile tehti 2008. esimese kolme kuuga piiripunktides liikuvate röntgenseadmetega kokku 2695 läbivalgustust, millest täiendavale füüsilisele läbivaatamisele suunati 180 veost. Nendest omakorda 105 juhtumi puhul avastati tollieeskirjade rikkumisi. “Röntgenseadmete olulisemate tulemustena saab välja tuua ca 22 liitri amfetamiini valmistamise lähteaine fenüülatsetooni avastamise ning samuti kokku ca 45 300 sigareti ja ca 700 liitri kütuse avastamise,” loetles Järg.

Tollikontroll avastas kolme kuuga 473 rikkumist keeldude ja piirangute vallas, millest suurema osa moodustasid erinevate ravimite avastamised postivedudest Tallinnas ning Narva piiril. Olulisemad leiud olid 3 kg kalamarja avastamine Narvas, 5 alkoholipudelisse paigutatud madu, koostöös politseiga lõhkeaine ja padrunite avastamine Raplamaal ning Tallinnas avastatud lennukite osad. Kalamari ja maod kuulusid CITES konventsiooniga kaitstavate liikide valdkonda ning lennukite osade puhul oli tegemist strateegilise kaubaga.

Tollikontrolli ametnikud avastasid 2008. aasta I kvartalis 64 impordi- ja ekspordideklaratsioonidega seotud rikkumist. Urmas Järgi sõnul on enamlevinud tolli- ja käibemaksu vähemmaksmisele suunatud rikkumised, mil kaup deklareeritakse vale nime, päritolu või väärtuse all. Põhitrendiks oli tolliväärtuse rikkumine sõidukite impordil. Kokku määrati kaupade impordivormistusega seotud rikkumistel täiendavat maksu 1,2 miljonit krooni.

Kolme kuuga on tolliametnikud kontrollinud kokku 218 tanklat ja avastanud neis mittekvaliteetse kütuse müügi 30 juhul. Avastustega peatati ca 315 000 liitri ebakvaliteetse kütuse müük. “Sarnaselt eelmise aastaga on tanklakontrollis avastatud rikkumiste tase ca 13% juures,” sõnas Järg. “Samas on tollikontroll objektivalikus lähtunud riskianalüüsist ja selle järgi saab öelda, et ebakvaliteetse kütuse müük toimub peaasjalikult väiksemates tanklates ning regionaalselt Ida-, Lääne- ja Lõuna-Eestis,” selgitas Järg.

Tolli liikuvad kontrollrühmad viisid maanteedel läbi 5431 kontrolli, mille puhul avastati rikkumisi 94 juhul. Rikkumiste mahult on suurim erimärgistatud kütuse kasutamise juhtumid, kuid tervikuna on erimärgistatud kütuse kasutamise tase madal - 1,7%. Olulisemad maanteekontrollis avastatud rikkumised on seotud aktsiisikaupadega. Näiteks tõi Järg Pärnu maakonnas avastatud 1000 ja 300 liitrit kütust ja Võrumaal avastatud 1000 liitrit kütust või siis samuti Võrumaal avastatud 9400 sigaretti.

2008. aasta I kvartalis viidi läbi ka mitmeid operatsioone ebaseadusliku aktsiisikauba käitlemise avastamiseks. Olulisematest avastustest saab välja tuua 55 600 sigareti avastamise Tallinnas ning 70 720 sigareti avastamise Pärnus. Samuti tollikontrolli ja uurimisüksuste koostöös avastatud juhtum, mil Viljandimaal avastati kokku 121 260 sigaretti ja 22 liitrit alkoholi.

Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Maarit EermeKaubandus.ee juhtTel: 514 4884
Cätlin PuhkanKaubandus.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 5331 5700
Merit VõigemastKaubandus.ee toimetajaTel: 5471 0757