Autorid: Annika Matson, Annika Matson Kald • 18. september 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Viis soovitust e-poest kauba tellimiseks

E-poodide omanikel on neti vahendusel kaupa välismaale müües peamine risk, kas nad saavad kauba eest ka raha kätte. Ostjate on mure, kas nad saavad raha eest ka kauba.  

Põhilised kaubad, mida tellitakse e-poodidest on riided, raamatud, kosmeetika, erinevad lastekaubad ja ka hooajakaubad. Näiteks kevadel erinevad aiatarbed, suve algul rannariided, ütles Äripäeva kaubandusjuhtide uudisteveebile kaubandus.ee Eesti Posti pressiesindaja Inge Suder.  

Kõik postisaadetised, mis saabuvad välisriikidest Eestisse, läbivad tema sõnul ka tollikontrolli. Peamised riigid, kust deklareerimist nõudvad postisaadetised tulevad on USA, Šveits, Kanada, Hiina, Korea, Hong Kong, Venemaa, Ukraina, Iisrael, Valgevene, Jaapan, Norra, Austraalia ja India. Keskmiselt saabub Tolliterminali kuu jooksul 2500–3000 saadetist, mida tuleb deklareerida.  

Viis näpunäidet, millega arvestada e-poest kaupa tellides:

1. Uurige internetist e-poe tausta. Kui tegemist on vähe tuntud e-poega, siis tasub kindlasti otsida infot selle teenusepakkuja kohta. Ebausaldusväärsete e-poodide kohta saab suure tõenäosusega infot interneti kommentaaridest. Samuti on mõistlik enne kauba tellimist välja selgitada, kas kaupa on lubatud Euroopa Liidu riikidesse importida või kas tellitava kauba sissevedu EL-i teistest liikmesriikidest Eestisse on lubatud. See puudutab internetist tellitud elektroonikat, mobiiltelefone, video- ja audiosüsteeme. CE-märgis näitab, et toode vastab EL-i  õigusaktides sätestatud nõuetele, ning võimaldab toodete vaba liikumise Euroopa turul.

2. Tarneaeg võib pikeneda tolliprotseduuride tõttu, kui ei ole kaasas korrektseid tollimise aluseks olevaid dokumente. Posti teel saadetud kaubale saab kohe tollivormistust teostada, kui postisaadetisega on kaasas saatedokument või saatedokumendid, mis sisaldavad korrektseid ja tõeseid andmeid saadetise saatja, saaja, paki sisu ja maksumuse kohta. Maksumust tõendavaks dokumendiks on nt kauba saatja poolt saadetavale kaubale väljastatud arve või internetitellimuse väljavõte, mis sisaldab tootenumbrit. Oleks hea, kui kõik saatedokumendid on paigutatud saadetise külge kinnitatud kilest ümbrikusse. Sellisel juhul jääb ära saadetiste avamise vajadus puuduvate dokumentide leidmiseks. Kui eelpool nimetatud tingimused on täidetud, vormistavad Eesti Posti töötajad tollideklaratsiooni ning saadetis liigub kiiresti postisaaja asukohajärgsesse postiasutusse, kus saaja tasub impordimaksud, tollideklaratsiooni eest teenustasu ja talle väljastatakse postisaadetis.

3. Vormistusel tekkivate probleemide vältimiseks on parem klientidel mitte kaasa minna internetis (nt e-bay) veebilehel pakutava nõuandega "I will label all my items send to you as GIFT“- soovitus märkida saadetis kingitusena. See ei vabasta isikut saadetise deklareerimise kohustusest. Kaup kuulub ikkagi deklareerimisele. Kui müüja reklaamib, et kauba dokumentidele märgitakse teadlikult väiksem väärtus või vale kaubakirjeldus, siis deklareeritud andmete õigsuse eest vastutab ikkagi kauba ostja. Kui tollil on alust kahelda, et ei ole esitanud dokumente, mis kajastaksid kauba tegelikku tolliväärtust, siis on tollil õigus määrata ise kaubale tolliväärtus. Valeandmeid sisaldavate dokumentide alusel kauba deklareerimine on väärtegu, mille eest võib määrata kauba saajale trahvi ja kauba konfiskeerida. Maksuvabastust ei kohaldata alkoholi, parfüümi ja tualettvee, tubaka ja tubakatoodete suhtes. Nende toodete puhul tuleb käibemaks tasuda alati, kauba mistahes väärtuse puhul.

4. Vastavalt ravimiseadusele on keelatud postisaadetistes saata ravimeid, kui tehingu üks pool on juriidiline isik, nt internetipood. Ravimite postiga saatmine eraisikute vahel on lubatud, st ravimiameti luba ei ole vaja saadetiste puhul, milles on kuni 5 avamata ravimipakendit. Toidulisandite puhul ravimitele kehtestatud piirangud ei laiene ja neid võib internetist tellida. Kuid preparaadid, mida internetis sageli reklaamitakse toidulisanditena (vitamiinid, taimsed tooted ), võivad Eesti õigusaktide mõistes olla ravimid. Seega tuleb enne, kui mingit toidulisandit internetist tellida, uurida Ravimiametist, millega on tegu - kas on ravim või toidulisand.

5. Transpordi kulu peaks e-poest tellides olema mõistlikus suhtes kauba väärtusega. Sageli lisandub see alles ostukorvis tellimust vormistades. Seega tuleb arvestada ikkagi kogu kuluga (kauba maksumus + transpordikulu).

Väljaspool Euroopat populaarsemad e-poed, kust Eestisse kaupa tellitakse:

www.ebay.com (USA);

www.amazon.com (USA);

www.victoriassecret.com (USA);

www.cabelas.com (USA);

www.books.ru (Venemaa);

www.taobao.com (Hiina);

www.strawbery.com (Hong Kong).

Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Maarit EermeKaubandus.ee juhtTel: 514 4884
Cätlin PuhkanKaubandus.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 5331 5700
Merit VõigemastKaubandus.ee toimetajaTel: 5471 0757