Autor: Ave Lepik • 11. märts 2013

Salakaubanduse kasvu tajub meist kolmandik

Eestis leiab ligi kolmandik Turu-uuringute ASi küsitletud inimestest, et illegaalsete kaupade tarbimine on 2012. aastal kasvanud.

Lätis ja Leedus tajub salakaubanduse osakaalu kasvu lausa pool küsitletutest.

Kõigis Balti riikides peetakse salaturu osakaalu kasvu põhjuseks kõrgete aktsiiside kõrval ka lisaregulatsioonide kehtestamist. 76 protsenti Eesti vastanutest pidas kõige tõhusamaks salakaubandusega võitlemise meetmeks aktsiiside vähendamist.

“Nii selle kui eelmise aasta uuringutulemused näitasid, et kolmes Balti riigis peetakse salakaubandust soodustavateks teguriteks kõrgeid aktsiise ning madalaid või vähenenud sissetulekuid. Kuid on märkimisväärne, et sel aastal toodi välja ka uute keelustavate regulatsioonide kehtestamine, mis võib tingida lisahuvi illegaalsete kaupade vastu,“ ütles Turu-uuringute AS uuringujuht Iivi Riivits-Arkonsuo.

Üheks regulatsiooniks on näiteks 2012. aastal Euroopa Komisjoni algatatud tubakadirektiivi eelnõu, mis näeb ette eri maitse ja lõhnaga (nt mentool) ning paksusega (nt slim) sigarettide müügi keelu. Uuringust selgus, et 20% Eesti elanikest, kes suitsetavad, otsiks direktiivi jõustumisel selliseid sigarette salaturult ning vaid 2% loobuks suitsetamisest.

Eestis küsitles Turu-uuringute AS kasutades esinduslikku juhuvalimit silmast-silma 1003 inimest. Kokku küsitleti kolmes riigis 3033 inimest vanuses 18-75 eluaastat.

Jaga lugu
Kaubandus.ee toetajad:
Maarit EermeKaubandus.ee juht-toimetajaTel: 51 44 884
Cätlin PuhkanKaubandus.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700