Autor: Maarit Eerme • 11. detsember 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Tarbijakaitseamet leidis müügilt ohtlikke mänguasju

Tarbijakaitseamet leidis tänavu kolmandas ja neljandas kvartalis toimunud mänguasjade kontrollide käigus ühes tootes lubatust rohkem ftalaate ning kuue toote puhul ohtlikku raskemetalli mänguasjades kasutatavatest elektroonikadetailidest.

Ftalaatide kontrollimisel võtsid ameti inspektorid testimiseks kokku 11 mänguasja, millest ühes, nukukomplektis Beauty of Girl Play Set, leidis terviseameti labor lubatud piirmäärast 167 korda rohkem ftalaate. Amet alustas mänguasja maaletooja L&A Hulgikauba OÜ suhtes menetlust.

Ftalaate kasutatakse peamiselt plasttoodete elastsuse ja plastilisuse tagamiseks. Kehtivate nõuete järgi ei tohi nende sisaldus mänguasjades ja lastetoodetes ületada 0,1 protsenti plastseks tehtud materjali massist. Oma olemuselt on ftalaadid inimorganismile pikaajalise mürgise toimega, põhjustades näiteks sigivushäireid.

Ohtlike raskemetallide sisalduse kontrollimisel võttis tarbijakaitseamet testimiseks kümme probleemtoodet, millest enamik olid mänguasjad. Kontrolli eesmärk oli vaadata, kas toodete elektroonikadetailid sisaldavad ohtlikke raskemetalle, nagu näiteks plii, elevhõbe, kaadmium ja kuuevalentne kroom.

Tooteid testis Eesti Keskkonnauuringute Keskus. Kümnest testitud tootest kuue erinevates detailides tuvastati pliid. Teisi ohtlikke raskemetalle test ei tuvastanud. Tarbijakaitseamet alustas kõigi pliid sisaldavate mänguasjade müüjate suhtes menetlust. Praeguseks on kõik nimetatud tooted müügilt kõrvaldatud ja kuuluvad hävitamisele.

Puldiga auto, mis sisaldas ohtlikku raskemetalli pliid.
Foto: Tarbijakaitseamet
Kaubandus.ee toetajad:
Maarit EermeKaubandus.ee juht-toimetajaTel: 51 44 884
Cätlin PuhkanKaubandus.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700