Autor: Maarit Eerme • 21. mai 2015

Kaubandusettevõtete probleemid:  tööajaarvestus ja valed tööjalanõud

Tööinspektsioon viis käesoleva aasta I kvartalis läbi kaubanduskettide sihtkontrolli, mille raames külastasid tööinspektorid 31 Selver kauplust, kus tuvastati kontrollaktised 114 rikkumist ning ettekirjutisi koostati 61 rikkumise kõrvaldamiseks.

Lisaks tehti töötervishoiualase töö paremaks korraldamiseks 141 suulist soovitust. Sunniraha rakendamise hoiatusi ei koostatud ja väärteomenetlusi läbi ei viidud. Peamised probleemid, millele Tööinspektsioon soovib sihtkontrolli tulemusi arvestades tähelepanu juhtida on seotud juhendamise, täiendava väljaõppega, tööajaarvestusega ning töötajate tööjalatsitega.

Tööinspektorid leidsid, et töötervishoiu ja tööohutuse korraldus kontrollitud kauplustes oli puudulik ning liiga vähe on arvestatud töökeskkonna füsioloogiliste ja psühholoogiliste ohutegurite tervist kahjustava mõjuga. Lisaks toodi puudustena välja, et kaupluse juhatajad, kes vastutavad töötervishoiu ja tööohutuse nõuete täitmise eest, ei oma selles valdkonnas piisavalt teadmisi, sest nad ei ole saanud vastavasisulist koolitust.

Vähest tähelepanu pöörati ka organismi taastumisele ning töövõime säilimisele, millest võib järeldada, et tööandja ei ole töötajate tööaega korraldanud parimal võimalikul viisil. Töötajaid rakendati tööle üldjuhul 4-kuulise summeeritud tööaja arvestusega ning kolmel esimesel kuul oli töötaja töövahetus tihti üle 10 tunni. Töötajatele oli ette nähtud üks pooletunnine lõunapaus ning kaks 15-minutilist puhkepausi, mida sageli kasutati aga ühe pooletunnise pausina.

Tööinspektsioon paneb kõikidele ettevõtetele südamele, et rohkem tähelepanu tuleks pöörata ka töötajatele, kelle tööülesanded eeldavad pidevat käimist või seismist – neil peaksid olema sobivad tööjalatsid, kuna õige tööjalats aitab vältida muutusi pöialuudes ning pöia risti- ja pikivõlvi lamenemist. Nii hoitakse ära hilisemate tööga seotud tervisehäirete teke.

Tööohutuse- ja töötervishoiualase olukorra hindamiseks ettevõttes saab tööandja alati pöörduda Tööinspektsiooni konsultantide poole. Puudujääkide tuvastamisele ei järgne karistust, küll aga on tööandjal võimalus kasulikke näpunäiteid järgides muuta töökeskkonda oluliselt turvalisemaks.

Jaga lugu
Kaubandus.ee toetajad:
Maarit EermeKaubandus.ee juht-toimetajaTel: 51 44 884
Cätlin PuhkanKaubandus.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700