Autor: Kaubandus.ee • 29. aprill 2009

Padar: tean Narvas toimuvat, kuid kontrolliks pole jõudu

Eile valitsuskabinetis maksude tõstmist arutanud rahandusminister Ivari Padar ütles massilise sigaretiturismi kohta, et on Narvas toimuvaga kursis, kuid riik ei suuda sellisel moel lokkavat tubakakaubandust kontrollida.

"Olen Narvas toimuvaga kursis," kommenteeris Padar Narva toimuvat sigaretturismi üle Eesti-Vene piiri. "Alkoholi- ja tubakatoodete maksuvabad piirmäärad on kehtestatud selleks, et Eesti inimesed saaksid ELi mittekuuluvatest riikidest tuua neid kaupu oma tarbeks. Kirjeldatud kaubareisid on ilmekas näide maksusoodustuste kuritarvitamisest," rääkis ta.

Padari sõnul tähendaks soov selline tegevus täielikult välistada, et kaotada tuleb ka maksuvabad piirmäärad. "Kuid see tähendaks tavaturistide karistamist. Kindlasti vajavad alkoholi- ja tubakakaubanduse kontroll ja järelevalve tõhustamist, samas nõuab see täiendavat ressurssi ja seda riigil täna napib," märkis ta.

Rahandusministeeriumi andmetel prognoositakse tänavusse riigieelarvesse tubakaaktsiisist 1,9 miljardit krooni. "Paraku on nii, et aktsiisilaekumiste kuiseid prognoose me ei avalikusta, sest info muutub ajas kiiresti ning ka prognoosi korrigeeritakse pidevalt," vastas ministeerium Äripäeva järelpärimisele.

Tubakaaktsiisi laekumine (mln kr)

kuu
2007
2008
2009
Jaanuar105,2667,4205,1
Veebruar137,595392
Märts73,5929124,2
Aprill965
Mai87,117,6
Juuni111,829,4
Juuli130,2141,3
August13058,3
September133,9152,2
Oktoober96147,8
November134,1153,9
Detsember294,1144,9
Kokku1529,43399,81900*
* - prognoos
Allikas: rahandusministeeriumN/A

Möödunud aasta aktsiisilaekumistes kajastub ka 1. jaanuaril ja 1. juulil aset leidnud tubakaaktsiisi tõus, mille eel soetasid kauplused varusid. 2008. aasta aktsiisitõusude tõttu kerkis sigarettide jaemüügihind keskmiselt 52%.

Legaalse turu kogumaht Eestis on ligikaudu kaks miljardit sigaretti. Konjunktuuriinstituudi viimase uuringu andmetel moodustasid salasigaretid 2007. aastal turu kogumahust 20-25%. Koguseliselt tarbiti salasigarette 0,53-0,70 miljardit ja sellelt jäi 2007. aastal riigieelarvesse laekumata ligikaudu 395 miljonit krooni aktsiisi- ja käibemaksu.

Meedia andmeil kasvas Lätis salasigarettide turuosa tänavu 20%ni, mistõttu kaotab riik maksudena vähemalt 50 miljonit latti (ligikaudu 1,1 miljardit krooni).

Jaga lugu
Kaubandus.ee toetajad:
Maarit EermeKaubandus.ee juht-toimetajaTel: 51 44 884
Cätlin PuhkanKaubandus.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700
Kristina Madisson-LahtKaubandus.ee ajakirjanikTel: 55 656 354