Autor: Kaubandus.ee • 19. november 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kusmin: ETKsse läksin emotsiooni otsima

Kati Kusmin oli eile oma töökohavalikutest ning esimestest päevadest ETK juhiametis rääkides energiline, märkides, et otsib uuelt töökohalt emotsioone ja sära.

Intervjuu 16. novembrist Eesti Tarbijaühistute Keskühistu (ETK) juhatuse esimehe kohale asunud Kati Kusminiga.

Kuidas ja miks sai Teist ETK juht?

Mulle imponeeris ETK, kuna tegemist on hästi suure organisatsiooniga, ja kui vaadata minu eelnevat töökogemust, siis mul ongi kogemus just suurte organisatsioonidega. Arvan, et see kogemus aitab mind siin hakkama saada.

ETKs otsiti konkursiga juhatuse esimeest ja mulle teadaolevalt oli sellele kohale 29 soovijat. Kui praegu räägitakse, et on hästi keeruline tööd leida, siis mulle üllatuslikult oli päris palju ja päris huvitavaid võimalusi.

Kui kaua tööd otsisite?

Ega niimoodi ei otsindki, võimalused jooksid ise kätte. Ma avasin Äripäeva ja sealt vaatas vastu ETK kuulutus. See oli millalgi septembris.

Teil on osalus ka firmas Talentex OÜ, mis tegeleb äri- ja juhtimisalase nõustamisega. Kas Te sellest ei tahtnud oma põhitöökohta teha?

Kui küsida, kas ma selliseks tõsisemaks ettevõtjaks ei tahtnud hakata, siis jah, kaalusin seda, aga juhifunktsiooni pakkumisi oli nii huvitavaid, et ei saanud loobuda.

See on pisike perefirma, kus on tegelikult rohkem tegev minu abikaasa. Mina oma nõu ja jõuga toetan teda. Tal on plaanid ka selle firmaga kasvada.

Kas Teil on visioon, mida ETKga peale hakata?

Päris selget visiooni veel ei ole. Olen alles kolmandat päeva tööl ja oma esimese nädala olen sisustanud kõikide ETK võtmeisikutega intervjuusid tehes.

Kindlasti tahan järgmistel nädalatel Eestis ringi sõita ja kõikide ühistuinimestega kohtuda ja tervikpilt luua. Arvan, et visiooni saab minult küsida mõne nädala pärast. Usun, et suures jaeettevõttes, kus on üle 200 poe, on vaatamata suurele konkurentsile kaubandusmaastikul palju ära teha paremuse suunas.

Olete varem olnud jaekaubanduses. Kas igatsesite juba sinna tagasi?

Ma ei saa öelda, et ma igatsesin jaekaubandusse, aga vaadates minu tööajalugu, siis liikumised on olnud väga loogilised. Olin 12 aastat hotellinduses, mis oli teenindussfäär, sealt liikusin kaubamajja, kus olid koos nii teenindus kui ka müük. Sealt omakorda liikusin tootmisesse - Eesti tuntuimasse brändiettevõttesse Kalev. Nüüd otsisin sellist emotsionaalset töökohta - kus oleks emotsioone ja sära, kaubanduses vaieldamatult seda kõike on.

Kuhu kaubandus on suundumas?

Sellel aastal on palju tegeletud ellujäämisega. Nüüd aga on paljud ketid taas arendusele mõtlema hakanud ning on välja hõiganud oma uued projektid. Suuremad ketid tugevnevad.

Kui vaadata jaekaubandust tervikuna, siis see on väga heas seisus. Meie poed näevad väga ilusad, uhked, puhtad ja korralikud välja ning valik on väikese riigi kohta hea. Meie tarbijatel ei tasu üldiselt kurta. Tööstuskauba puhul ei ole valik ehk nii rikkalik kui mõnes suures linnas või suurriigis.

Kas ETK on praegu kahe jalaga maa peal?

Praegu on küll päris kenas seisus. ETK-l on hea lähtepositsioon, kust edasi minna, kuigi konkurents on ülitihe.

Kes on ETK suurimad konkurendid?

No ikka suuremad tegijad, nagu Rimi, Selver, Maxima.

Hiljuti teatas Prisma, et laieneb Tartusse ja Narva, kas ka ETK avab uusi poode?

Kindlasti tahaks uusi poode luua. Suuri hüpermarketeid ei oska praegu nimetada, aga eile avati Häädemeestel Konsum. Selliseid avamisi tuleb ette.

Kas praegu on õige aeg laienemiseks?

Kindlasti olen nõus nende kettide juhtidega, kes ütlevad, et ühel hetkel saab kriis läbi ja selleks tulebki valmis olla. Need ettevõtted, kes praegu kasvule mõtlevad, teevad väga õigeid samme.

Kuhu on jaekaubanduse hinnad liikumas?

Mõnes mõttes on hinnad justkui paigal seisnud ja mõnel tootegrupil ka langenud. Nüüd juba tuleb signaale, et toiduhinnad hakkavad kasvama. Tööstuskauba puhul pigem mitte. Kindlasti ei ole hindade kasvutempo selline, nagu viimastel aastatel näinud oleme.

Mis plaanid on ETK-l omatoodetega?

ETK-l on omatooteid paarikümne ringis ja nad kannavad nime Säästu. Kindlasti on plaanis omatooteid ka edasi arendada.

*ETK Grupp

*Eesti suurim ühistulise kaubanduse kooslus, kuhu kuulub 19 liikmesühistut. *2008. aasta lõpu seisuga kuulus ETK Grupi liikmesühistutele 371 kauplust.*ETK Grupi liikmete ühiseid huve esindab ETK, millele kuulub kolm Maksimarketit ja kolm Konsumit. Keskühistu struktuuris töötab üle 700 inimese.

kes on kes

*Kati Kusmin*Sündinud 08.03.1968*2006-2009 Kalev Chocolate Factory juhatuse esimees*...-2006 ASi Kalev müügi- ja teenindusdirektor*2001-2004 ASi Tallinna Kaubamaja direktor*1998-2001 ASi Reval Hotelligrupp tootearendusjuht, arendusdirektor*1992-1998 ASi Hotell Olümpia tellimuste ja müügijuht, vastuvõtuosakonna juhataja, hotellijuht*1991-1992 ASi Hellenid kauplusejuhataja

Allikas: Agent

Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Maarit EermeKaubandus.ee juhtTel: 514 4884
Cätlin PuhkanKaubandus.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 5331 5700
Merit VõigemastKaubandus.ee toimetajaTel: 5471 0757