Autor: Kaubandus.ee • 21. veebruar 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Mustad lambad Olerexi tarnijate seas

Oma partnerite pärast on põhjust punastada jaeketil Olerex, kelle tarnijate hulgast paistab Äripäeva käsutuses oleva lühikese perioodi tehingutes silma mitu maksupetturitele iseloomuliku käitumisega tarnijat.

"Meil on väga kahju, et sellised asjad on praegu välja tulnud. See oli ka meile endale suur üllatus ning meil on väga piinlik," sõnas Olerexi pressiesindaja.

Mõni nädal tagasi teatas Olerex, et pikendas kütuse tarnelepingut Leedus asuva kütusetehasega Orlen Lietuva. Olerex ostab tõepoolest suurema osa kütusest Orlen Lietuva siinse tütarfirma Mazeikiu Nafta Trading House käest, ent kütuse hankimisel on ka varjus pool.Hiljuti kirjutas Äripäev kahtlusi tekitava ärimudeliga endiste kurjategijate firmade Viking Oili ja Vikingfueli tehingutest Olerexiga. Pärast artikli ilmumist lõpetas Olerex koostöö Vikingfueliga, kuna sai ettevõtte juhi Sulev Schasmini sõnul Äripäevast teada, et firma taust pole kiita.

Uued kahtlased firmadNüüdseks on pinnale ujunud veel kahtlasi tarnijaid. Eelmise aasta mais liikus Olerexi kontolt 12. ja 14. kuupäeval üle 67 000 euro (üle miljoni krooni) firmale Hulgimüük OÜ, mis oli sel ajal registreeritud Tallinnas Mustamäe teel asuvasse korterisse. Edasi toimus maksuametile vägagi tuttav skeem. Firma Hulgimüük jättis maikuu käibe deklareerimata, registreeris firma korterist ümber räämas Maardu ärimajja, kus Äripäev ettevõtet tulutult ka otsimas käis. Napilt enne Äripäevale teadaolevaid tehinguid Olerexi ja Hulgimüügi vahel vahetus viimase omanik ja firma liikus tundmatu lätlase Edmunds Kula nimele. Enne lätlast kuulus firma lühikest aega Dmitri Unraule, kes on oli varem tegutsenud autotranspordi vallas ja toona partneritele võlgu jäänud. Äriregistris Hulgimüügi kontaktide all olevad mobiilinumbrid ei ole enam kehtivad ja Unrauga ei õnnestunud Äripäeval kontakti saada.

Äravahetamiseni sarnane skeem toimus järgmisel kuul, mullu juunis Olerexile kütust müünud ettevõttega. 3. ja 11. juunil liikus Olerexilt firmale Sentel Oil Invest OÜ ligi 100 000 eurot (üle 1,5 miljoni krooni). Sentel Oil Invest oli kütusemüüjaks registreerunud vaid kuu aega enne Olerexi äripartneriks saamist ja mis veel kurioossem, juba 20. juunil ehk loetud päevad pärast tehinguid Olerexiga visati ettevõte kütusemüüjate registrist välja maksuameti ettekirjutuste korduva täitmatajätmise tõttu. Sentel Oil Investi ja eespool mainitud Hulgimüüki ühendab räämas ärimaja Maardus, ka Sentel Oil Invest on registreeritud samale aadressile, ent kohapeal ei teatud neist firmadest mitte midagi.Sentel Oil Invest on riigile võlgu üle 100 000 euro ning jätnud esitamata Olerexiga kaubeldud juunikuu käibedeklaratsiooni. Ettevõte kuulub Sergei Fjodorovile, kelle kätte sokutati firma klassikalisel kombel kohe pärast kütusemüüjate registrist väljaheitmist.Olerexiga tehtud tehingute ajal kuulus Sentel Oil Invest Vadim Ivanovile, kes ütles telefonis, et ei tea firmast enam mitte midagi, kuna müüs selle oma tuttavale, kelle eesnime ta aga ei suutnud meenutada ja kellega ta enda sõnul enam üldse ei suhtle. "Mina müüsin firma maha võlgadeta. Hetkel ei tegele ma mitte millegagi," teatas Ivanov.Kütuseturul tegutsevatest firmadest on suur osa nii-öelda lühikese ajalooga tankistfirmad, kes robustsel kombel maksud maksmata või käibe deklareerimata jätavad ning keda kasutatakse vahelülina.

Pettusi saaks jaeketid ise piirataMaksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Egon Veermäe sõnul ei saa välistada, et teatavates tanklates võib olla kütus, mille pealt on tehtud käibemaksupettust.

"Küsimus, kas tanklad ostavad teadlikult kütust petturitelt ja milline on nende teadlikkuse aste, on juba iseasi. Me oleme kutsunud kõik kütusekäitlejad ka laua taha ja öelnud, et paljuski saate ise reguleerida olukorda. Kui sulle tullakse pakkuma oluliselt odavamat kütust nii-öelda ühemehefirmalt või mingilt kodanikult, kes iga kuu vahetab firmat, siis see on sinu koht valida. Alati ei saa olla määravaks hind,“ rääkis Veermäe paar kuud tagasi toimunud kohtumisel. Veermäe lisas, et odavamalt ostmine kui selline ei ole probleem, aga sel juhul tuleb osta usaldusväärselt müüjalt, kes klientide võitmiseks müüb ajutiselt näiteks kahjumiga, mitte ei teeni tulu maksupettusega.Olerexi juhi Schasmini sõnul on ei ole võimalik panna paika piiri, kustmaalt on kütus kahtlaselt odav. "Oletame, et ma siiski tõmban enda jaoks piiri, kustmaalt ma odavamalt ei osta. Aga kas me siis kõik suuremad kütuseärimehed saame laua taga kokku ja kartelli korras kehtestame hankijatele hinna alampiiri?“ küsis ta retooriliselt. Olerexi pressiesindaja toonitas korduvalt, et hinnavahed, mille piires Olerex on kütust ostnud, pole olnud kahtlust tekitavalt suured.

Olerexil kirju tarnijate seltskondLisaks eelpool nimetatud kahtlastele tarnijatele toob Äripäev välja veel mõned Olerexi partnerid. Andmed pärinevad eelmise aasta märtsis, aprillis, mais ja juunis.

AS Scantrans2. märtsil 2010 tasus Olerex 92 000 eurot (1,4 miljonit krooni) firmale AS Scantrans. Viimane on tänaseks pankrotis ja üleval on ka maksuvõlg. Paralleelselt Scantransi pankrotistumisega loodi sama seltskonna poolt AS Scantrans Terminal.

Scantransi minevikust leiab seiga, kus ettevõte aitas kütuse smugeldamise ja varastamisega vahele jäänud Naftaril petta riiki kütuse valesti deklareerimise abil – aktsiisiga maksustatav gaasiõli deklareeriti Scantransi vahendusel aktsiisivaba kütteõlina. Scantransi trahviti selle eest 29 000 euroga (458 000 krooniga) ja kuigi ettevõte läks trahvi vaidlustades välja riigikohtuni, jäi trahv jõusse. 2002. aastal kajastas ETV saade „Pealtnägija“, kuidas Naftari punkerdamislaeva abil Muuga sadamas kütust varastas. Äripäev on kirjutanud, et kütusega seotud skeemide tulu läks tol ajal allilmale.

OÜ Goldbrit24. ja 25. märtsil ning 29. aprillil maksab Olerex ligi 132 000 eurot (üle 2 miljoni krooni) firmale Goldbrit OÜ. See ettevõte püsis kütusemüüjate registris aasta aega ning kustutati sealt käesoleva kuu alguses, kuna ettevõte ei vastanud nõuetele. Maksuvõlga Goldbritil ei ole. Firma kuulub Boriss Levinile ja on registreeritud temale kuuluvasse elumajja Tabasalus.

OÜ Ator OilMullu 21. mail maksab Olerex Ator Oilile ligi pool miljonit krooni. Ator Oil kuulub Tartumaal elavale reformierakonna liikmele Aleksandr Kabatskile. Firma on registreeritud Tartus Anne tänaval asuvasse korterisse.

Kabatskile kuulub veel üks kütusemüüjaks registreeritud firma Metaok OÜ, mille registreering on peatatud ja millel on 132 000 eurone (üle 2 miljoni kroonine) maksuvõlg.

AS GO Oil ja OÜ Vostok OilMullu 21. mail maksis Olerex ligi 32 000 eurot (500 000 krooni) GO Oilile ja 11. juunil ligi 19 000 eurot (ligi 300 000 krooni) Vostok Oilile. Mõlemad firmad kuuluvad skandaalsele ärimehele Aivo Pärnale, kes Neste üleskutse peale kütusemüüjate tarnijate avaldamiseks ütles, et tegemist pole mõistliku üleskutsega.

Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Maarit EermeKaubandus.ee juhtTel: 514 4884
Cätlin PuhkanKaubandus.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 5331 5700
Sigrid HiisKaubandus.ee toimetajaTel: 5681 4070