Autor: Kaubandus.ee • 31. august 2018

Ostude sooritamiseks võetakse aktiivselt väikelaene

Ligi 65% eestlastest kasutavad ostude sooritamiseks väikelaenu, selgus suvel korraldatud SEB väikelaenu uuringust.

Autor: Pixabay.com

Laenamise aktiivsus kasvab proportsionaalselt sissetuleku kasvuga kuid muutub sisuliselt olematuks väikse sissetulekuga (alla 500 eurot) inimeste seas. Kõige julgemad laenajad töötavad juhtivatel töökohtadel, on ametnikud või pärit teenindus- ja oskustöö sektorist.

Riigi kõige ettevaatlikumateks laenajateks koos madalapalgalistega osutusid pensionärid (neist võtsid väikelaenu vaid 36%), kelle madalamat aktiivsust saab põhjendada nii sissetuleku suuruse kui ka teatud vanuseliste piirangutega, mis laenamise turul valitsevad. Endiselt võtavad ligi 90% vastanutest väikelaenu pangast, 30% peavad heaks lahenduseks ka ostukohast võetud järelmaksu; ainult 10% arvestasid laenamise variandina kiirlaenufirmat. Valdav osa vastanutest, 65%, on võtnud väikelaenu oma elus kuni kolm korda, ligi 30% on pidanud väikest laenu sobivaks lahenduseks rohkematel kordadel.

SEB erasegmendi juht Triin Raudsepp ütles, et tarbimislaenude võtmist soodustavad majanduslik kindlustunne, suur nõudlus tööjõu järele ning kiire tööhõivega kaasnev palgakasv. "Need annavad laenuvõtjale kindlustunde võetud laenude teenindamise osas, tänu millele laenamisaktiivsus kasvabki. Hea meel on tõdeda, et lisaraha vajadusel võrdleb üha enam laenuvõtjaid erinevate laenuandjate pakkumisi ning laenu võtmise eelistus langetatakse enamasti soodsamate tingimuste alusel,“ rääkis ta.

SEB väikelaenu uuringu korraldati juunis 2018 ning selle eesmärk oli uurida eestlaste käitumist tarbimislaenude – väikelaen, arvelduslaen, järelmaks ja krediitkaart – valdkonnas.

Jaga lugu
Kaubandus.ee toetajad:
Maarit EermeKaubandus.ee juht-toimetajaTel: 51 44 884
Cätlin PuhkanKaubandus.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700