Autor: Hansab • 1. detsember 2020

RFID tehnoloogia kaubanduses: kasulik nii kaupmehele kui kliendile

RFID tehnoloogia kasutuselevõtmine kaubandussektoris toob kaasa hulga kasutegureid ja seda mitte ainult kaupmehele, vaid ka tarbijale. RFID - paljud räägivad, kuid vähesed kasutavad - mis see siis täpsemalt on ja kuidas töötab?

RFID (Radio Frequency Identification) on raadiolainetel töötav identifitseerimistehnoloogia, mis võimaldab esemete või objektide automaatset tuvastust, ilma et selleks peaks tingimata inimressursi abi kasutama. RFID lahendust võib võrrelda EAN süsteemiga, kus igal esemel või objektil on oma kleebis. Kui EAN koodi abil saame eristada ühte kaubaartiklit teisest, siis RFID tehnoloogia läheb sellest ühe taseme võrra täpsemaks, nii et saab eristada sama kaubaartikli erinevaid tooteid. See võimaldab igat toodet täiesti eraldiseisvalt jälgida.

Suurim erinevus ja kasutegur tuleneb aga sellest, et RFID kleebiste skänneerimiseks ei ole vaja otsenähtavust. See tähendab, et iga toodet ei ole vaja eraldi sisse lugeda või skänneerida, vaid toodete tuvastus toimub RFID lugejate abil automaatselt. Vaid hetkega loetakse ja tuvastatakse kõik lugemisväljas olevad kiibid ning sõltuvalt RFID lahenduse sagedusest võib lugemiskaugus ulatuda mitmekümne meetrini. Ühe riiulitäie kauba inventeerimine, mis muidu võtaks aega mitukümmend minutit, on RFID tehnoloogia abil võimalik teostada mõne hetkega.

Kuidas RFID lahendus muudab kaubandust? Kasutegureid võib välja tuua mitmeid, kuid neist kõige olulisemad ning selgelt mõõdetavad on järgmised:

Vähem kadunud kaupa nii laos kui kaupluses

Varustades kauba RFID kleebistega saab kaupmees automaatselt olemasolevast kaubast ülevaate: millised tooted liikusid laost välja (automaatne identifitseerimine läbi RFID väravate liikumisel) ja millised jõudsid kauplusesse (automaatne identifitseerimine kaupluse lattu sisenedes). Jääb ära triipkoodilugejaga kõikide kaupade ükshaaval registreerimine, samuti on koheselt teada, kas kõik laost väljunud kaubad jõudsid ettenähtud sihtkohta. See teeb varguste tuvastamise kergemaks ja viib laoseisu vastavusse reaalsusega.

Optimaalne laovaru ja kauba esindatud poes

RFID tehnoloogiat kasutades on kaupmehel reaalajas ülevaade nii laos kui ka kaupluses olevatest toodetest. Ühelt poolt lubab see hoida väiksemat laovaru ning teiselt poolt ei lase poes tekkida olukorral, kus mõni kaubaartikkel on ootamatult otsa saanud. Kauba olemasolust võidavad aga mõlemad: nii klient, kes saab positiivsema ostukogemuse kui ka kaupmees, kes saab müüa tooteid, mille järgi suurem nõudlus on.

Suurenenud müüginumbrid

Olles reaalajas kursis nii laos kui ka kauplustes oleva kaubaga, on oluliselt lihtsam ühendada erinevad müügikanalid ühtseks omnikanal kliendikogemuseks. Üheks võimaluseks on pakkuda kliendile võimalust osta kaup e-poest, kuid saada see kätte kauplusest kohapealt. Seda saab oluliselt lihtsamalt ja kiiremalt võimaldada, kui tead, et süsteemis näha olev kaubavaru vastab reaalsusele.

Veelgi põnevam lahendus on varustada kaupluse riietuskabiinid nutikate interaktiivsete peeglitega, mis selga proovitud riideeseme tuvastavad ning selle saadaolevaid alternatiivseid värve ja suuruseid kuvavad või miks mitte - ka kokkusobivaid tooteid soovitavad. See omakorda muudab ostlemise lõbusamaks tegevuseks, mille tulemusena saab klient soetada rohkem talle meelepäraseid ja sobivaid tooteid.

RFID tehnoloogia säästab aega ja teenib raha - just see, mida äriettevõtted soovivad.

Teile sobiva lahenduse leidmiseks võtke meiega ühendust!

Anneli Laines

Hansab AS kaubanduslahenduste valdkonnajuht

[email protected]

Telefon: +372 605 9817

Ott Viirmann

Hansab AS kaubanduslahenduste müügijuht

[email protected]

Telefon: +372 605

Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Maarit EermeKaubandus.ee juhtTel: 514 4884
Cätlin PuhkanKaubandus.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 5331 5700
Merit VõigemastKaubandus.ee toimetajaTel: 5471 0757