Autor: Maarit Eerme • 15. jaanuar 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ilutulestikumüüjad eksisid enim tuleohutusnõuete vastu

Tarbijakaitseamet ja päästeamet kontrollisid 2014. aasta detsembris Eesti suuremate kaubanduskeskuste ajutistes müügikohtades pürotehnilisi tooteid. Kontrollide käigus selgus, et enim eksisid ilutulestikumüüjad mullu tuleohutusnõuete vastu.

Tarbijakaitseamet kontrollis üle Eesti kokku 44 müügikohta, keskendudes tarbijatele antava info nõuetele vastavusele ja märgistusele. Päästeamet kontrollis kokku 81 müügikohta, jälgides tuleohutusnõuete täitmist.

Tarbijakaitseamet leidis rikkumisi 11 toote puhul viies müügikohas. Kui 2013. aastal seisnesid tarbijakaitseameti tuvastatud peamised rikkumised selles, et

• tootel puudus eestikeelne teave või ei vastanud toode tootja avaldatud teabele;

• toote märgistusel oli puudulik informatsioon tootja või importija kohta;• tootel polnud kasutusjuhendit;• tootel puudus pürotehnilise toote kategooria;• ostjale ei antud ostu tõendavat dokumenti,

siis 2014. aastal mainitud rikkumisi praktiliselt ei esinenud. Üksikute toodete puhul oli probleeme  märgistusega, kuid kauplejad kõrvaldasid need oma initsiatiivil müügilt pärast ametilt märkuse saamist.

Tarbijakaitseameti peadirektori Andres Sooniste sõnul on 2013. ja 2014. aasta kontrollide tulemusi võrreldes olukord pürotehniliste toodete turul tarbijakaitseameti kontrollitud aspektidest paranenud.

„Võttes arvesse asjaolu, et turul opereerib neli peamist kauplejat ning et rikkumisi ei esine vaid üksikutes müügipunktides, vaid ketis läbivalt, annavad tarbijakaitseameti kontrollitud 44 müügipunkti objektiivse tervikpildi turuolukorrast,“ lisas ta.

Päästeamet tuvastas rikkumisi pea 87 protsendil juhtudest ehk 70 müügikohas, mida on võrreldes üle-eelmise aastaga pea veerandi võrra rohkem.

„Kuigi meie tuleohutusjärelevalve inspektorid kontrollisid eelmise aasta lõpus rohkem pürotehnika müügikohti kui 2013. aastal, on kahjuks rikkumiste osakaal suurenenud,“ selgitas päästeameti tuleohutusjärelevalve tuleohutuse talituse juhataja Marko Rüü.

„Meie kontrollidest selgus, et pürotehnika müügipinnad võivad põhjustada olulist lisaohtu, kuna seal ei ole täielikult tagatud tuleohutus. Pea 50 protsendil juhtudest puudus müügikohas tekk või vaip, millega tulekahju korral katta vitriinis või riiulis olevaid tooteid laialipaiskumise eest. Pürotehnika ja lahtine tuli on kooslus, mille puhul tuleb õnnetuse ärahoidmiseks olla eelnevalt väga ettevaatlik ja hoolikas,“ rääkis Rüü.

Enim esinenud probleemidest tõi päästeamet välja veel järgneva:

• ajutises müügikohas puudus metallkapp või polnud sellel ohumärki;

• müügikoht asus kaupluse väljapääsu vahetus läheduses, mis ei ole lubatud, sest see võib õnnetuse korral takistada inimeste evakuatsiooni või raskendada õnnetuse tagajärgi;• ettevõtja polnud müüjale enne tema tööleasumist rääkinud müüdavate pürotehniliste toodete omadustest, toodete ohutust kasutamisest ja tegutsemisest tulekahju korral.

Ametid jätkavad üheskoos ilutulestikumüüjate kontrollimist ka edaspidi, selgitades ühtlasi müüjatele nõuete täitmise olulisust.

Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Maarit EermeKaubandus.ee juhtTel: 514 4884
Cätlin PuhkanKaubandus.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 5331 5700
Sigrid HiisKaubandus.ee toimetajaTel: 5681 4070