Aasta esimese kolme kuuga konfiskeeris
maksu- ja tolliamet piiripunktides ja sisemaal 40% rohkem salasigarette kui
mullu sama ajaga. Massilist sigaretiturismi võib võrrelda soomlaste
viinaralliga.
"Võrreldes 2008. algusega on (eraisikute – toim) piiriületuste arv kasvanud ligikaudu 70%. Seotud on see ennekõike Venemaa viisanõude kadumisega halli passi omanikele. Ei saa ütelda, et kõikidel piiri ületavatel isikutel on kaasas alkoholi või sigarette, kuid väga suurel hulgal neist küll," tõdes maksu- ja tolliameti tollikorralduse osakonna juhataja Urmas Järg.
Tema sõnul tohib maksuvabalt Eestisse tuua kuni 200 sigaretti. "Olukord piiril on tegelikult analoogne soomlaste viinaturismiga Tallinnas. Kui reisijal on piiriületusel kaasas piirnormi piiresse jääv sigareti- või alkoholikogus, ei olegi talle midagi ette heita," rääkis Järg Venemaa piirist.
Nende sigarettide edasine kasutamine ärilisel eesmärgil on tema ütlusel keelatud. "Pole lubatud edasimüük sisemaal ega loomulikult ka kokkuostetud sigarettide müük," kinnitas Järg.
Maksu- ja tolliamet viis 2009. aasta esimese kvartali jooksul läbi 200 alkoholi ja sigarettide käitlejate kontrolli ja avastas nende käigus 41 rikkumist. Ametnikud konfiskeerisid ühtlasi ligi 1,4 miljonit salasigaretti. "See on ligikaudu 40% rohkem kui 2008. aastal samal ajal," kommenteeris Järg.
Salasigarette on ära võetud nii piiril kui sisemaal. Peaaegu kõikidel salasigarettidel olid Vene maksumärgid. Järg ütles, et piiripunktides on varasemast rohkem tabatud ka keskmise suurusega ehk 10 000-40 000 sigaretiga salakaubakoguseid, mida peidetakse sõidukite konstruktsioonidesse. Sisemaal on kontrollitud turgusid ja maanteid, kus on tabatud mitmeid salasigaretivedusid.
Maksu- ja tolliameti andmetel on eraisikute piiriületuse arv 2008. aasta keskpaigast ja lõpust alates tõusnud küündides tänaseks keskmiselt 6000-8000 isikuni päevas.
Kohalik veebiportaal narvalinn.eu vahendas tänavu jaanuaris, et ühes ööpäevas läheb linna keskväljakult algavat silda pidi Jaanilinna ning tuleb sealt juba samal päeval jalgsi tagasi ligi 10 000 inimest. Aastas ületab sel moel piiri 3,7 miljonit inimest, millele lisandub pool miljonit sõidukit, kalkuleeris väljaanne.
Piirivalveameti kinnitusel on tänavu hüppeliselt suurenenud just Eesti ja Venemaa piiri ületavate jalakäijate arv. Seda näitab ilmekalt ka Narva piiripunktide statistika.
Ja aasta kolm esimest kuud Narvas:
Seotud lood
Rahvusvaheline logistikaettevõte DSV aitab Eesti tootjate ja kaupmeeste kaupu liigutada üle maailma nii mööda merd, maanteed kui ka õhus. DSV Estonia AS müügidirektor Peeter Luht nendib, et novembri lõppemisega saab mööda aasta kõige kiirem aeg, sest vastupidiselt eraisikutele on ettevõtjad oma suuremad saadetised enne jõulukuud aegsasti teele pannud.