• 11.05.09, 18:24
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Alamets: mõelge tänasest kui kasvueelsest perioodist

Majanduslanguse asemel võiks kasutusele võtta mõiste kasvueelne periood, soovitas täna majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis toimunud ettevõtlustoetuste teemaliselt üritusel EASi juhatuse esimees Ülari Alamets.
Ta põhjendas oma ettepanekut sellega, et praegu ehk kasvueelsel ajal on odavam ehitada, osta ettevõttele sisseseadet, palgata häid töötajaid, haarata turuosa või osta konkurente.
Alamets rõhutas, et näiteks tootearendusse ja innovatsiooni on EASi investeeringute maht võrreldes läinud aastaga kasvanud kuus kuni seitse korda 232 miljonilt kroonilt ligi 1,6 miljardi kroonini. Samuti on kasvanud investeeringud teistesse valdkondadesse nagu ettevõtlusega alustamine, ettevõtete arendamine, eksport ja turism.
Alametsa sõnul oodatakse projekte, mis oleks suunatud rahvusvahelistel turgudel palju maksvate nutikate toodete ning teenuste arendamisele ja müümisele ning kindlaid sektoreid seejuures ei eelistata.
Uuendusena nentis Alamets, et toetusprogrammides ja skeemides on vähendatud sektoripõhisust ja ettevõtte suuruspõhisust ning pakutakse projektide rahastamisel laiemat ettemaksude kasutamise võimalust.
EAS rahastab nüüd tehnoloogiainvesteeringute programmi vahendusel ka liisingut, mida senini vajalikuks ei peetud, kuid millele ettevõtjad ise tähelepanu juhtisid. Lisandusid ka sektorid, kus varem toetust taotleda ei saanud – veondus, laondus, side, elektrienergia tootmine, veevarustus, jäätme- ja saastekäitlus.
Seoses halvenenud majandusolukorraga tegi EAS möönduse ning käsitleb senisest paindlikumalt ettevõtete ajatamata maksuvõlgu. Ülametsa sõnul antakse ettevõttele 10 päeva maksuvõlaga tegelemiseks ega välistata toetusi vaid maksuvõla tõttu.
EAS, millel on kokku 11 tegevuskava ning mille maht kokku on 5,2 miljardit krooni, tutvustas täna eelkõige ekspordile suunatud toetusi. Näiteks eksporditurunduse toetamise eelarve on 2013 aastani 400 miljonit krooni, millest loodetakse saada 50 miljardit täiendavat ekspordikäivet. Eksporditurunduse toetuse summa projekti kohta jääb 150 000 ja 2,5 miljoni krooni vahele tingimusel, et rahastamist leiab kuni 50% kuludest.
Ettevõtete ekspordivõimekuse suurendamine:
Ekspordialane teadlikkus - ekspordi vajalikkuse ja võimaluste tutvustamine. Hoiakute muutmine. - ettevõtete tugevuste ja võimaluste laiem tutvustamine sihtriikides. - ettevõtete informeerimine välisturgudest ja sektoritest. - ettevõtjate teadmiste ja oskuste suurendamine, ekspordi ABC, ekspordiakadeemia, messikoolitused. - konkreetsete valdkondade ja sihtturgude tarbeks väliskontaktide loomine ja arendamine. - ettevõtete tugevuste ja nõrkuste kaardistamine ning eeltöö ekspordiplaani koostamiseks. rahaline toetus välismessidel osalemiseks ja ka messide külastamiseks. - rahaline toetus erialaliidule või mitmele ettevõttele ühiseks turundustegevuseks. - rahaline toetus ettevõttele oma ekspordiplaani elluviimiseks. - mis tänavu leiab aset 12. mail.
Mainekujundusüritused
Ekspordivaldkonna info
Koolitused ja nõustamine
Seminaride ja ärisessioonide korraldamine
Diagnostika
Välismessitoetus -
Ühisturunduse toetus
Eksporditurunduse toetus
Aasta eksportööri valimine
Täpsem info EASis pakutava kohta leiad kodulehelt www.eas.ee.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 12.12.24, 10:12
DSV müügijuht: meie kolm tugisammast on meie meeskond, meie IT ja meie kliendid
Rahvusvaheline logistikaettevõte DSV aitab Eesti tootjate ja kaupmeeste kaupu liigutada üle maailma nii mööda merd, maanteed kui ka õhus. DSV Estonia AS müügidirektor Peeter Luht nendib, et novembri lõppemisega saab mööda aasta kõige kiirem aeg, sest vastupidiselt eraisikutele on ettevõtjad oma suuremad saadetised enne jõulukuud aegsasti teele pannud.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kaubandus esilehele