"Ma ei taha kedagi ära hirmutada. Muidugi on võimalik seal midagi teha ja minna investeerima, aga muidugi tuleb leida õiged inimesed," lausus Väärtnõu. Samas lisas ta, et kui inimfaktor osutub õigeks, võib seal väga head äri teha.
Algselt plaanis Väärtnõu poe avada möödunud reedel. Ta sõitis kolm nädalat tagasi Gruusiasse, et aega varuda ja et kõik saaks õigeaegselt tehtud. Ometi võtavad seal asjad palju rohkem aega. Juba kaubakonteinerid hilinesid kaks nädalat. Tagantjärgi mõtles Väärtnõu, et oleks pidanud veel nädala kauem kohapeal viibima.
"Paljud asjad, mis siin on loomulikud, pole seal mitte. Inimesed lihtsalt kaovad seal päevadeks ära või ütlevad, et hammas valutab, ega ilmu enam tagasi," lausus Väärtnõu.
Konkureeriv kellade hulgimüüja Keilar ASi juht Ain Havik ütles, et tema on Gruusias mõni aeg elanud ja kujutab täpselt ette, kui "lõbus" seal olla võib. Gruusias äriajamiseks tuleb sealset kultuuri sügavuti tunda. "Igasuguste lubade saamine ja asjaajamine käib nii, et keegi tunneb kedagi, maksab talle ja viib meelehead. Ainult nii saab seal asju ajada," lausus Havik.
Ka Väärtnõu lisas, et ärimehed, kellel on rohkem raha taskus, arvatavasti seal niiviisi ka toimetavad. Kui raha loopida pole, tuleb n-ö loteriiõnnele loota ja head inimesed otsida.
Kellakaupmees lisas, et majanduslikult on Gruusia heal järjel. "Elatustase on madal, aga ostujõud kõrge," lausus Väärtnõu. Tema sõnul polnud Gruusias nii suurt majandustõusu nagu Eestis, seega ei olnud ka kukkumine nii valus.
Ta lisas, et Gruusia ja Vene konflikt on küll välisinvestorid minema hirmutanud, aga samas sai riik pärast sõda ka hulga toetusraha.
Kommentaar