Sel nädalal võtab Stockholmi börsi kõige
väärtuslikumas ning Rootsi ühes edukaimas ettevõttes, rõivaketis H M ohjad
kolmas põlvkond Perssoneid ehk asutaja 34aastane pojapoeg.
Karl-Johan Perssonist saab noorim Stockholmi börsi suure börsifirma juht - reedel oli H Mi börsiväärtus ligi 448 miljardit Eesti krooni, edestades Ericssoni rohkem kui 100 miljardi krooniga.
"Firma aktsionärina näen suurt plussi selles, et Karl-Johanil on tugev omanikuhuvi ja nii pikaajaline perspektiiv, mitte kiusatus lasta end kvartalimentaliteedist kaasa kiskuda," ütles Stefan Persson, H Mi suurim aktsionär, kui poja nimi uue tegevjuhina selle aasta veebruaris välja hõigati. "Isana tunnen veidi muret, tegevjuhi amet on pingeline."
Kõik on alustanud noorelt
Mis noorusesse puutub, siis 30aastaselt avas H Mi asutaja Erling Persson 1947. aastal oma esimese kaupluse ning ka Stefan Persson oli samas eas, kui firma juhtimise isalt 1982. aastal üle võttis.
Vahepeal on H M aga palju muutunud. Kui toona tegutseti kuues riigis ja käive oli 2,7 miljardit krooni, siis nüüd on H M kolmas rõivamüügikett maailmas USA Gapi ja Hispaania Inditexi järel, millel on üle 1800 kaupluse enam kui 30 riigis. Mullu ületas käive 145 miljardit krooni.
2000. aastast H Mi juhtinud ja nüüd pensionile jääv Rolf Eriksen ütles läinud nädalal oodatust parema kvartaliaruande esitlemise järel, et H M jätkab kiire kasvu kursil. "Eesmärk kasvada aastas 10-15% oli paigas juba siis, kui mina tulin. Seda pole kavas muuta, kui Karl-Johan firma üle võtab," ütles ta Rootsi majanduslehele Dagens Industri.
Sama meelt on analüütikud, kes näevad H Mi kasvuvõimalusi nii geograafilises kui ka sortimendi mõttes. Majandussurutis loob uusi võimalusi ja odava profiili kettidel on läinud konkurentidest paremini.
Karl-Johan Perssoni ametisse asumist on nimetatud vähedramaatiliseks, eeldatakse senise kursi jätkumist. Talle endale on see aga tähelend - firmasse tuli ta alles 2005. aastal. Enne juhtis ta Londonis enda loodud konverentsifirmat.
Uute ideede käivitaja
H Mis on noor Persson viimased aastad tegelenud arendusega ja osalenud leienemises Venemaa ja Jaapani turule. Üks projekte on olnud uue kontseptsiooniga kaupluste COS käimalükkamine, kus sortiment on luksuslikum kui H Mis tavaliselt. Intervjuudes on ta kinnitanud jätkuvat laienemisambitsiooni.
Jätkub ka H Mi koostöö tippmoeloojatega. Äsja sõlmiti leping Jimmy Chooga, kelle jalavarjud lähevad tavaliselt kaubaks 7300 krooniga. H Mi kollektsioonis jäävad hinnad vahemikku 625-3100 krooni.
Karl-Johan Perssoni palk on uues ametis 15,4 miljonit krooni ja alustab ta 1. juulil.
Taust
H Mi impeeriumile pani aluse Erling Persson, kes avas 1947. aastal esimese kaupluse, mille suurim hitt-toode ja kasumiallikas oli paberist jõulutäht.1982. aastal võttis juhiohjad poeg Stefan-Persson, kes firmat jõudsalt laiendas ning oli ajakirja Forbes jõukaimate inimeste pingereas tänavu 18. kohal 14,5 miljardi dollariga.1975. aastal sündinud Karl-Johan Persson liitus H Miga 2005. aastal - seni juhtis Londoni kõrgema majanduskooli haridusega mees enda konverentsifirmat. Ta kuulub Rootsi kroonprintsess Victoria lähedasse tutvusringkonda.Perssonite perekonna käes on 34,6% H Mi aktsiatest ning 68,2% häältest, Karl-Johanile kuulub 6,1 miljonit aktsiat.
Seotud lood
Eesti turul üle 30 aasta tegutsenud Smarten Logistics pakub kolmanda osapoole logistikat ehk 3PL. Me hoolitseme kõige logistikaga seonduva eest: alates laovarude planeerimisest, kaupade vastuvõtust, arvele võtmisest, ladustamisest ning lõpetades nende klientideni toimetamisega. Lähemalt räägib Martin Karolin Smarteni müügiosakonnast.
Enimloetud
2
Osanike vahel olid pikalt suured erimeelsused. “Terve linn teadis seda”
Hetkel kuum
Osanike vahel olid pikalt suured erimeelsused. “Terve linn teadis seda”
Kahel värskel juhil CV-s ühine Barboras töötamine
Omanik: keegi ei soovi pikalt pidada kahjumis äri
Tagasi Kaubandus esilehele