Autor: Indrek Kald • 13. juuni 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Uuring: toit järgmisel kümnendil ei odavne

Järgmisel kümnendil hoiavad tootlikkuse aeglustunud kasv ja suurenenud nõudlus toidu järele teravilja, elusloomade ning biokütuste hinnad ajaloolistest tasemetest kõrgemal.

Majanduskoostöö ja arengu organisatsiooni OECD ning ÜRO toidu- ja põllumajandusorganisatsiooni FAO hinnangul kasvab järgmisel kümnendil maailma põllumajandustootmine keskmiselt 1,5% aastas.  

OECD ja FAO prognoos aastaiks 2013–22 ütleb, et tootmise kasvu piiravad põllumajandusmaa puudus, kerkivad tootmishinnad ja üha karmistuvad keskkonnanõuded.

Erilise tähelepanu all on raportis Hiina, kus elab viiendik maailma elanikkonnast. Sealse toiduainetööstuse kiire areng ja inimeste kasvavad sissetulekud mõjutavad üha enam maailma turgude hinnataset.

Põllumajandusministeeriumi välissuhete osakonna juhataja Ruve Šank ütles, et prognoosist joonistub Eesti piimandussektori jaoks välja ekspordivõimalus Hiinasse.  "Prognoos näitab, et 2022. aastaks suureneb Hiinas piimatoodete import 60%, millest ligi 90% moodustab piima- ja lõssipulber. See oleks Eesti piimandussektori jaoks väga selge võimalus," rääkis ta.

Ülemaailmne piimatoodang suureneb aeglasemalt kui seni, sest söödapõhist süsteemi mõjutab sööda kõrge hind ning karjamaapõhist süsteemi konkurents maa- ja veeressursside üle.

Järgmise kümne aasta jooksul prognoositakse etanooli tootmises 67% tõusu, kusjuures biokütusteks kulub kogu maailmas toodetud suhkruroost ligi 28%, taimsetest õlidest 15% ja jämedast koorimata teraviljast 12%.

Arenguriikide osakaal kogu maailma lihatoodete tootmise suurenemises on 80%, millest omakorda 50% moodustavad linnulihatooted. Prognoositakse ka vesiviljelustoodangu (nt kalakasvatused) tõusu 35%.

Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Maarit EermeKaubandus.ee juhtTel: 514 4884
Cätlin PuhkanKaubandus.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 5331 5700
Merit VõigemastKaubandus.ee toimetajaTel: 5471 0757