Ökonomist: ekspordi langus paistab olevat lõppenud
Statistikaameti andmetel vähenes kaupade eksport 2024. aastal eelneva aastaga võrreldes 4% ja import 2%. Kaupadest eksporditi möödunud aastal kõige rohkem elektriseadmeid, kõige rohkem imporditi aga transpordivahendeid.
Kaupu viidi enim Soome, Lätti ja Leetu ning toodi Lätist, Soomest ja Saksamaalt.
Foto: Andras Kralla
Kaupu eksporditi jooksevhindades 17,4 miljardi ja imporditi 20,7 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 3,3 miljardit eurot, mis on 275 miljonit eurot suurem kui 2023. aastal. Mullu detsembris kasvas kaupade eksport võrreldes 2023. aasta detsembriga 2% ja import 9%.
Jaanuaris suurenes ka aktiivses pankrotiprotsessis olevate ettevõtete arv
Jaanuaris suurenes jätkuvalt 1000eurose või suurema maksuvõlaga kaubandusettevõtete arv, näitab Kaubandus.ee veebis nähtav Eesti ettevõtete tervise andmekogu. Kaubanduse valdkonna maksuvõlglaste arv on viimase kolme aasta suurim.
Septembris toimus Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) korraldatud toidu- ja joogisektori ettevõtete ärimissioon Saudi Araabiasse, millest võttis osa ka edukas snäkitootja Balsnack. Nüüd on ettevõte selle tulemusena jõudnud mitme uue lepinguni.
Omnichannel’i ehk eestipäraselt omnikanali kontseptsioonist on räägitud juba aastaid, kuid paljud ettevõtted ootavad endiselt, et keegi teine esimesed sammud teeks. Covid-19 pandeemia muutis mängureegleid drastiliselt – tavapoodide ajutine sulgemine sundis kaupmehi kiirkorras e-poode arendama. Ehk on just tänu sellele täna vaade omnikanali strateegiale selgem kui kunagi varem ning digitaalse ja füüsilise kaupluse piir üha hägusem. Edukad jaekaubandusettevõtted ei küsi enam "kas?", vaid "kuidas?" integreerida e-poe parimad omadused füüsilisse keskkonda.