• 12.02.18, 11:37
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Baltikumi toidukaupade ketid: kes ostab keda?

On väga tõenäoline, et näeme Eesti ja ka Baltikumi toidukaupluste turul lähiaastatel olulisi ühinemis- või ülevõtmistehinguid, kirjutab advokaadibüroo Ellex Raidla partner ja kaubanduse valdkonna juht Risto Vahimets.
Advokaadibüroo Ellex Raidla partner ja kaubanduse valdkonna juht Risto Vahimets
  • Advokaadibüroo Ellex Raidla partner ja kaubanduse valdkonna juht Risto Vahimets Foto: Raidla Ellex
Esiteks tekitab turu konsolideerumiseks täiendava surve Lidli tuleku ootus, kuid isegi sellest sõltumata on täna turul muutusteks soodne hetk, sest palju vaba raha otsib rakendust.
Näiteks Prisma võimekust Eestis turgu haarata ei tohi alahinnata, sest oma regioonis (Soome, Eesti, Peterburi) on tegu mahtudelt suurema ettevõttega kui kõik Eestis või Balti riikides tegutsevad konkurendid. Kaupluste arvu kahekordistamine on teostatav, kui Prisma plaanib rajada Eestisse mingi väiksemate kaupluste formaadi või ostab väiksemate poodidega tegutseva konkurendi. Üks selline kõlbulik kandidaat on näiteks ABC Supermarkets oma Comarketi ja Delice kaubamärgi all tegutsevate kauplustega.
Hüpermarketite osas ma ei näe, et turul oleks Prisma jaoks piisaval hulgal sobiliku asukohaga kinnisvara sellises mahus uute kaupluste avamiseks, sest toimiv hüpermarket vajab enda ümber kaubanduskeskust. Seetõttu eeldab hüpermarketite arvu kasvatamine kindlasti mõne konkurendi ostu.
Ükski Eesti jaekett ei suuda Lidliga hinnaga konkureerida
Lidli tulek avaldab siinsele toidukaupade turule kindlasti olulist mõju. Esiteks, tegemist on kõige suurema globaalse haardega turuosalisega, kes siin tegutseb. Toiduainete kaubanduses on mahtudel oluline roll, sest see annab Lidlile eelise sisseostu, logistika ja ladude osas ehk kaupade müügihinnas. Ükski Eesti jaekett ei suudaks hinnaga konkureerida, kui Lidl paiskab siin regioonis müüki mõne Saksamaa suurtööstuse laojäägi. Globaalselt on Lidli kõrval kõik tänased turuosalised väikesed tegijad: nii Selver ja Coop, kes tegutsevad ainult Eestis, kui ka Maxima ja Rimi, kes tegutsevad küll lisaks Balti riikidele veel mõnel turul.
Teiseks, ilmselt siseneb Lidl turu kõige alumisse segmenti, kus kliendid vaatavad peamiselt hinda ja selline segment on kõige suurem. Lidl on tegija nende klientide seas, kelle jaoks on kauba päritolust, maitsest ja tervislikkusest on olulisemad kogus, promillid ja hind. Seetõttu avaldab Lidli tulek otsesemat mõju Grossile, Maximale ja Coopile, kellel on täna kõige rohkem samas segmendis kliente. Prisma, Selver, Rimi ja teised, kes tegutsevad pigem keskmise või kõrgema turuniši nimel, tunnetavad Lidi tuleku mõju vähem.
Kolmandaks, kahandab Lidli tulek kodumaise toiduainetööstuse turuosa. Ka kõige suurematel Eesti toiduainetööstustel on raske pääseda Lidli tarnijaks, sest ei suuda pakkuda piisavat mahtu ja konkureerida Euroopa suurtööstuste hinnaga.
Võimalusi ühinemisteks on palju
Võimalusi, kes kellega ühineb, on palju. Näiteks Selver kui börsiettevõtte olulisim tütar vajab investorite jaoks häid uudiseid ning võib otsida kasvuvõimalusi. Samas ei saa välistada, et tugeva äriplaani koostamise abil suudab ka ükskõik milline turuosaline kaasata piisavalt kapitali konkurendi ostuks.
Samuti ei saa välistada, et Balti turule soovib siseneda täiesti uus rahvusvaheliselt suur tegija. Näiteks on meie lähiriikides aktiivsust näitamas Prantsuse päritolu Auchan, kelle spordikaupa müüv sõsarkett Decathlon siseneb lähiaastatel Leedu turule.
Kui vaadata turgu välistamismeetodil, siis üle-baltiliselt tegutsevate Rimi ja Maxima ühinemine oleks regulatiivselt keeruline. Samuti Coopi müük kui mõne konkurendi ost oleks ettevõtte ühistulisest omandistruktuurist lähtuvalt ilmselt ebatõenäoline.
Autor: Risto Vahimets, Ellex Raidla

Seotud lood

Uudised
  • 28.02.18, 08:45
Lidl, korvpall ja muinasjutuprintsess
Neli suuremat kaubandusketti Eesti turul juba teevad ettevalmistusi Lidli saabumiseks, et olla aastal 2020 efektiivsemad ja paremad, kirjutab Maxima Eesti tegevjuht Vygintas Šapokas.
Uudised
  • 20.02.18, 08:30
Selver: hetkel pole õige aeg jaeketti müüa
Ei ole mõtet edukat ettevõtet niisama odavalt ära anda, rääkis Selveri juhataja Kristi Lomp Äripäeva hommikuprogrammis.
Blogid
  • 05.09.17, 09:43
Liiga palju poode?
Kaubakeskusi on palju ja tuleb juurde, ent kaubakeskus on aina enam ka mitmesuguste teenuste pakkuja ja meelahutuskoht, kirjutab Kantar Emori uuringuekspert Kersten Jõgi.
Uudised
  • 13.02.18, 08:21
Gross: Keegi ei taha oma kohta loovutada
OG Elektra omanik Oleg Gross märgib, et Eesti turul tegutsejad on nii tugevad, et keegi ei taha oma kohta loovutada.
  • ST
Sisuturundus
  • 27.09.24, 11:19
Selveri juht: uute kaupluste avamisele eelneb põhjalik eeltöö
Selver on sel aastal avanud mitu uut kauplust. Augustis avati Selver Rocca al Mare Keskuses, sel nädalal Tartus Raadil ning hiljuti läks käima põnev pilootprojekt: Ülemiste linnakusse loodi ööpäevaringselt avatud robotiseeritud autonoomne kauplus.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kaubandus esilehele