Autor: Äripäeva eriprojektide ja sisuturunduse üksus: [email protected] • 18. mai 2021

Denim Dream: küberrünnakud tabavad sama ootamatult kui koroonapandeemia

E-poodlemise, kaugtöö ja üldse suurenenud virtuaalsuhtlemise ajastul on paraku aktiviseerunud ka küberkurjategijad. Järjest kasvava e-poodlemise ajastul on andmeleke ja e-keskkondade rünnakud muutunud jaekaubandusettevõtete jaoks reaalseteks ohtudeks.

Denim Dreami finantsjuht Egle Suit ütles, et eks küberrünnakud tabavad ettevõtteid sama ootamatult kui koroonaviirus. „Keegi meist ju ei osanud oodata, et kaubandus ühel hetkel päeva pealt kinni pannakse. Samamoodi äkiliselt lööb sisse ka küberrünnak,“ lausus Suit. „Täielikult ei saagi selleks valmis olla, aga kindlasti saab olla valmis löögi pehmendamiseks ning ehitada üles korralik kaitse kasutades kaasaegseid turbelahendusi.“

Rõivaste jae- ja hulgimüüja Denim Dream on tegutsenud juba 27 aastat ning praeguseks on ettevõttel üle 120 poe nii Eestis, Lätis, Leedus kui ka Poolas ning muidugi on olemas ka e-pood, mille käive kasvas mullu 2019. aastaga võrreldes lausa 82 protsenti.

Vaatamata märgatavalt kasvanud kauplemisele e-kanalites pole suuremaid küberrünnakuid nemad siiski pidanud kogema. „Oleme hästi kaitstud ja tegeleme pidevalt ka oma töötajate teadlikkuse tõstmisega,“ rääkis Suit.

Rünnak võib poeketi tööd tõsiselt halvata

Suiti hinnangul ähvardab poekette eelkõige kliendiandmete kaaperdamise oht. Ta nentis, et eks ka kurjategijad saavad kogu aeg targemaks ja osavamaks ja seepärast ei tohi kunagi valvsust kaotada. Kui läheks eriti halvasti, saaksid Suiti sõnul kurjategijad kogu kauplusteketi töö halvata ning selle taastamine võtaks aega ja ressurssi.

„Tänapäeval toimuvad ju kõik kaupade hankimise, ostmise ja müümisega soetud protsessid läbi arvutisüsteemide, mahud on väga suured ja kasvõi lühiajaliselt oleks selle töö käsitsi paberil tegemine väga aja- ja tööjõukulukas. Usun aga, et meie IT-inimesed on piisavalt tugevad ja oleme sellisteks rünnakuteks valmis,“ ütles Suit.

Samuti tuleb Suiti sõnul neile jätkuvalt aegajalt kirju, kus palutakse mõne arve tasumist, mille tarbeks on kohe ka link küljes, millele justkui tuleks klikkida. Seda muidugi teha ei tohi. „Meil on hea koolitus olnud ja sellised õngitsejad tunneme ära ning anname kohe oma IT-inimestele teada,“ ütles Suit.

Töötajate koolitamine on määrava tähtsusega

Suit rõhutas ka vajadust oma töötajaid koolitada, sest kõige lihtsam viis ettevõtte süsteemidesse sissemurdmiseks on see, kui keegi avab pahavaraga lingi. „Ettevõttes peab töötajate sellealane koolitamine olema kellegi vastutusel ja sellega tuleb pidevalt tegeleda,“ ütles Suit. „Näiteks meil on viimase aja suurim muudatus kahekordne autentimine arvutitesse sisselogimisel.“

Selliseid kaitsesamme koos töötajate harimisega tuleb teha järjest rohkem ning samuti kaardistada korralikult ära riskid, siis muutub tõenäosus küberrünnaku ohvriks sattumisest aina väiksemaks.

Loe lisaks: Kõue Mõisa küberturvalisuse kogemusest.

Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Maarit EermeKaubandus.ee juhtTel: 514 4884
Cätlin PuhkanKaubandus.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 5331 5700