Ärijuhtimissüsteemid (ERP, ettevõtte ressursside planeerimine) on viimastel aastatel oluliselt muutunud. Muutuste peamine suund on see, et ettevõtete individuaalselt kohandatud süsteemid asendatakse üha enam pilvepõhiste ERP-lahendustega.
- StrongPointi suurkliendihaldur Anton Martšenko.
Jaemüüjatele tehnoloogilisi lahendusi pakkuva ettevõtte StrongPointi sõnul on sellised lahendused taskukohased ja säästlikud mitte ainult suurtele, vaid ka väikestele ettevõtetele.
StrongPointi suurkliendihaldur Anton Martšenko nimetab ärijuhtimissüsteemi ettevõtte kesknärvisüsteemiks, mis ühendab endas äriprotsesse, finants-, ressursi- ja varude haldamist, planeerimist, raamatupidamist jne. "Ärijuhtimissüsteem on vajalik selleks, et ettevõte saaks efektiivselt tegutseda, oma protsesse juhtida ja õigel ajal õigeid otsuseid teha. See on eriti oluline dünaamilises jaemüügisektoris, kus on protsesse veelgi rohkem ja kus reageeritakse kiiresti. Aastate jooksul on olnud tavaks, et ettevõte ostab ärijuhtimissüsteemi, mis on kohandatud tema individuaalsetele vajadustele ja hoolitseb kogu vajaliku infrastruktuuri eest. See mudel on aga muutumas ja ettevõtted liiguvad pilvepõhiste ERP-lahenduste poole," ütleb Martšenko.
Suundumuse üheks peamiseks põhjuseks on madalamad infrastruktuurikulud: ettevõte ei pea investeerima kallitesse serveritesse ja nende hooldusse. Pilvepõhised süsteemid pakuvad paindlikkust ja mobiilsust, võimaldades töötajatel nendega ühenduda igal pool ning igal ajal. Lisaks uuendatakse pilvepõhiseid süsteeme automaatselt, säästes sel moel aega ja ressursse, mis kuluksid, kui ettevõte ise värskendusi installima asuks.
SaaS säästab raha
Kui omandis olevad ärijuhtimissüsteemid vananevad kümne või vähema aasta jooksul, on sageli küsimuseks, et mis on mõistlikum – kas uuendada olemasolevat süsteemi või valida mõni muu tehnoloogiline tee? "Aastaid hiljem võib esineda olukord, kus süsteemi ei värskendata, vaid see rakendatakse uuesti ning see omakorda toob kaasa suured kulud. Parimaks lahenduseks on tarkvara kui teenuse (SaaS) mudel, kus ettevõte tellib ERP-süsteemi ja mitte ainult ei väldi suurt investeeringut, vaid saab ka hulga lisahüvesid ning võimaluse saada funktsioonide regulaarseid värskendusi, " selgitab Martšenko.
Süsteem, mis kohandub ettevõtte vajadustega
SaaS-mudel tagab, et ärijuhtimissüsteem on paindlik ja hõlpsasti kohandatav ettevõtte konkreetsetele vajadustele. Ettevõte, kes seda kasutab, maksab täpselt selle eest, milleks ta süsteemi ka tegelikult kasutab, samas kui "patenteeritud" süsteemide puhul on sageli palju ebavajalikke ning üleliigseid funktsioone. Saas-mudel võtab enda kanda uuenduste, integratsioonide kiirema rakendamise ning muude juba välja töötatud funktsioonide kohustuse.
"Loomulikult on endiselt suhtumist, et süsteem on „minu“, see ainulaadne ja seega parem. Kuna aga tehnoloogia paraneb ja pärandsüsteemid vananevad, mõtlevad inimesed üha enam sellele, kuidas protsesse optimeerida, vältides samal ajal suuri kulusid. Nii pöördutaksegi pilvelahenduste poole,“ ütleb Martšenko.
Arendajateks üleilmsed gigandid nagu Microsoft, SAP, Oracle jt
Pilvelahenduste poole liikumine on kestnud juba mõnda aega väga erinevates valdkondades. "Paneme ju ka oma dokumendid ja mitmesuguse info pilve. Pikas perspektiivis mõistetakse, et sellised lahendused on tõhusamad. Andmeturbe kohta tõstatatud küsimustele vastates on oluline teada, et pilve ERP müüjad suurendavad oma investeeringuid pilveplatvormidesse, tsentraliseeritud andmesalvestusse ja küberturvalisus on prioriteet, et pakkuda oma klientidele veelgi usaldusväärsemaid ja võimsamaid ärihaldussüsteeme. Müüjad investeerivad andmete krüpteerimisse, autentimisse ja muudesse turvamehhanismidesse, et kaitsta ettevõtte andmeid võimalike ohtude eest," ütleb StrongPointi suurkliendihaldur.
ERP-süsteeme arendavad ülemaailmsed hiiglased nagu Microsoft, SAP, Oracle ja teised.
- ERPsüsteeme arendavad ülemaailmsed hiiglased nagu Microsoft, SAP, Oracle ja teised.
Atraktiivne igas suuruses ettevõtetele
Sageli eeldatakse, et uued tehnoloogilised lahendused on kättesaadavad ainult suurettevõtetele. Anton Martšenko sõnul on ka väikestel jaekaubandusettevõtetel mugavam kasutada just globaalset ärijuhtimissüsteemi, sest sellistel ettevõtetel ei ole sageli võimalust omada töötajaid, kes vastutaksid serverite, süsteemiuuenduste, vajalike funktsioonide paigaldamise eest. "Pilvesüsteemide eelised väikeettevõtetele on selged. Oluline on, et neid on lihtne kasutada, need on intuitiivsed, kergesti mõistetavad ja kasutajasõbralikud kõigile alates turundajast kuni raamatupidajani," ütleb ta.
Tehisintellekt (AI), tehnoloogia, mis muudab revolutsiooniliselt peaaegu kõigi elu, on jõudnud ka pilvepõhistesse ärijuhtimissüsteemidesse. Peamine eesmärk on kasutajat veelgi aidata, muutes inimese töö lihtsamaks ja protsessid tõhusamaks. "Tehisintellekt on muutumas ERP üha olulisemaks osaks, eriti korduvate ülesannete automatiseerimiseks ja suurtest andmehulkadest kasuliku ülevaate saamiseks. See aitab ettevõtetel parandada prognoosimisvõimalusi, hallata tõhusamalt tarneahelaid ja optimeerida varusid. Tehisintellektil on kõigel selles tulevikus veelgi olulisem roll," ütleb ettevõtte StrongPoint suurkliendihaldur Anton Martšenko.
Seotud lood
Selveri pagarilettide küpsetusjuhi Irina Kaganskaja sõnul on viimastel aastatel pagaritoodete müük märkimisväärselt kasvanud. Eriti menukaks on osutunud käsitsi valmistatud ciabatta'd ja focaccia'd oliividega.