Statistikaameti andmetel kasvas
sisemajanduse koguprodukt (SKP) 2008. aasta I kvartalis eelmise aasta sama
perioodiga võrreldes 0,1%.
Võrreldes 2007. aasta IV kvartaliga vähenes püsivhindades arvutatud sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeeritud SKP 0,5%.
Tänavu I kvartalis aeglustus SKP kasvutempo eelmise aastaga võrreldes järsult. Eurostati esialgsetele andmetele tuginedes oli Eesti majanduskasv I kvartalis Euroopa Liidu madalaim. SKP aeglustumist mõjutasid sisemajanduse nõudluse ning ekspordi vähenemine.
Sisemajanduse nõudlus vähenes püsivhindades võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 0,7% eelkõige eratarbimiskulutuste vähenemise tõttu (-0,4%). Eratarbimiskulutuste vähenemist põhjustas eelkõige kulutuste vähenemine transpordile, rõivastele ja jalatsitele ning alkohoolsetele jookidele ja tubakatoodetele.
Kapitali investeeringud kasvasid 5,2% mõjutatuna peamiselt valitsemissektori ehitusinvesteeringute kasvust.
Eelmise aasta teises pooles alanud ekspordi ja impordi püsivhindades vähenemine süvenes tänavu I kvartalis veelgi. Võrreldes möödunud aasta I kvartaliga vähenes kaupade ja teenuste eksport püsivhindades 5,4% ning import 3,8%.
Kaupade eksport vähenes 0,6% eelkõige puhastatud nafta ja põlevkivitoodete ekspordi vähenemise tõttu. Teenuste eksport vähenes aga isegi 18,6% peamiselt mere- ja raudteetranspordi kaubaveoteenuse ekspordi vähenemise tõttu.
Netoekspordi puudujäägi suhe SKP-sse on alates eelmise aasta teisest poolest kasvanud, ulatudes tänavu I kvartalis -9,7%-ni SKP-st.
Majanduse pakkumise poolel mõjutas SKP kiiret aeglustumist kõige enam hulgi- ja jaekaubanduse, veonduse ja laonduse ning kinnisvara tegevusala lisandväärtuse vähenemine ning töötleva tööstuse, ehituse ja finantsvahenduse tegevusala lisandväärtuse kasvu aeglustumine. Eriti järsult aeglustus finantsvahenduse tegevusala lisandväärtuse kasv.
Seotud lood
Kaubanduse mahud näitasid oktoobris juba kerget tõusu ja mõõnaaeg on ületatud, leiab LHV panga kaupmeeste makselahenduste juht Indrek Kaljumäe. Seda enam tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata e-makselahenduste võimekusele.