PwC Advisory juhtivkonsultant Erki Mägi selgitab, et uuest aastast laieneb pakendiauditi kohustus hinnanguliselt 3500 ettevõttele, kusjuures pakendimassi aastased piirmäärad võivad täis saada ka ettevõttel, kes muidu pakendamisega ei tegele.
PwC konverentsil
Raamatupidamine ja maksud 2015 tutvustas PwC Advisory juhtivkonsultant
Erki Mägi uuest aastast kehtivaid pakendiseaduse muudatusi ja soovitas läbi mõelda, kas ettevõtte tegevuse käigus jõuavad pakendid Eesti turule või mitte. on isik, kes majandus- või kutsetegevuse raames pakendab kaupa, veab sisse või müüb pakendatud kaupa. Sisuliselt hõlmab see
kõiki ettevõtjaid, kel on mingigi kokkupuude pakendatud kaubaga. on pakendiettevõtja, kes laseb pakendatud kaupa Eestis turule. Mis kahe silma vahele kipub jääma, on aga see, et
pakendiaruandluse kohustusega on ka need ettevõtjad, kes impordivad mingis pakendis saabuvat toorainet.
Keda seadusemuudatus puudutab?
Pakendiettevõtja
Pakendiaruandluse ja kontrolli kohustusega ettevõtja
Lisaks on oluline märksõna kauba esmakordne kättesaadavaks tegemine Eestis levitamiseks või kasutamiseks – kui ettevõtja ei impordi midagi sisse ja ekspordib kogu pakendatud toodangu välja, nii et Eestisse pakendijäätmeid ei jää, siis talle kohustus ei laiene.Aruandluskohustus puudub ka neil, kes kogu toodangu ja tooraine saavad Eestist ega pakenda ise midagi. Näiteks ei laiene nõue neile hulgimüüjatele, kes lihtsalt edastavad samas pakendis kaupa, sest Eestisse nad pakendeid turule juurde ei tooda. Kui aga kaup pakendatakse ümber, on ka see ettevõte pakendiaruandluse kohustuslane.
NÄIDE 1: Hotell vahetab välja kogu sisustuse ja tellib Taanist tootjalt 20 rekkatäit mööblit. Euroalused, plastik, kile, papp jms on pakend ning piirmäär ületatakse kohe. Ettevõte muutub automaatselt pakendiaruandluse kohustuslaseks ning peab kas ise aru andma või TKOga liituma ja ikkagi aruannet auditeerima hakkama.
NÄIDE 2: Keemiline puhastus pakendab puhastatud riided kilesse ja muutub piirnormi ületamisel pakendiaruandluse kohustuslaseks.
NB! Ka ühekordsed tehingud ettevõtetel, kes ei tegele tavapäraselt pakendamisega, võivad 200 kg piirmäära kiiresti täis teha!
, millised on olulisemad muudatused pakendiseaduses ja kuidas toimida?Loe
Äripäeva teemaveebist raamatupidaja.ee