Kaubandus.ee  • 2. september 2015
Jaga lugu:

Riigile on enim võlgu kaubandussektor

Kaubandusettevõtted jäävad enim võlgu riigile
Kaubandusettevõtted jäävad enim võlgu riigile  Foto: Julia-Maria Linna

Krediidiinfo Eesti ettevõtete maksekäitumise statistikast selgub, et 2015. aasta esimesel poolel on maksuvõlgadega ehk riigile võlgu olevate jae- ja hulgikaubandusettevõtete arv tõusnud. Samal ajal vähenes mõõdukalt maksehäiretega ehk äripartneritele võlgu olevate jae- ja hulgikaubandusettevõtete arv.

Sama trend on ka teistes sektorites. Maksuvõlgadega ettevõtete osakaal suurenes aastaga 4,6 protsendilt 5,3 protsendile, kokku on võlgu 3 634 aktiivselt tegutsevat Eesti ettevõtet. Nendest 720 oli jae- ja hulgikaubandusettevõtted. Maksuvõlgades olevate ettevõtete osakaal sektoris oli 5,5%, kõige suurema osakaaluga oli majutus ja toitlustus- (10%) ja ehitussektor (9,4%).

Maksehäiretega ettevõtete arv jätkas mõõdukat vähenemist ning kokku oli maksehäiretega ettevõtteid 3,1 protsenti ehk 2125 aktiivselt tegutsevat ettevõtet. Jae- ja hulgikaubandusettevõtteid oli selles seltskonnas 414 (3,2%), vähenedes aastaga 59 võrra. Kõige rohkem on maksehäiretega ettevõtteid taas majutus ja toitlustussektoris (7,2%) ja ehitussektoris (5,4%).

Samuti on aastaga vähenenud võlasummad. Maksehäirete ehk jae- ja hulgikaubandusettevõtete omavahelised võlasummad vähenesid 6,3% ehk 2015 esimesel poolaastal olid jae- ja hulgikaubandusettevõtted äripartneritele võlgu 2,35 miljonit eurot.

Maksuvõlgade summa ehk ettevõtete võlad riigi ees vähenesid (- 5,5%), moodustades kokku 23,3 miljonit eurot. Keskmine maksuvõla summa oli 2 241 eurot. Kogusummast ligi kolmandik kuulus jae- ja hulgimüügi sektorile (võlgnevuse summa 6,37 miljonit) 20% tööstussektorile ning 14% ehitussektorile.

Kõrge krediidiriskiga ettevõtete osakaal on küll 2015 esimesel poolaastal pisut suurenenud, kuid jääb siiski madalale tasemel (11,9%), aktiivse konkurentsi tingimustes võiks vastav näitaja olla 12-15 protsendi piirides. Samal ajal on teistest valdkondadest pea kaks korda kõrgema krediidiriskiga (23,3%) majutus- ja toitlustussektor, kus igal neljandal ettevõttel on suur võla tekkimise oht.

Ettevõtete maksekäitumise statistika põhineb Krediidiinfo Maksehäireregistri ning Maksu- ja Tolliameti andmetel. Valimi suuruseks on 68 823 aktiivselt tegutsevat Eesti ettevõtet.

Krediidiinfo AS on rahvusvaheline krediidiinformatsiooni koguja, töötleja ja vahendaja, kelle põhitegevuseks on Eesti ettevõtete finantsriskide maandamine.

Jaga lugu:
KAUBANDUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad kaubandusteemalised uudised igal nädalal enda postkasti.

Kaubandus.ee toetajad:

Enimloetud
Maarit Eerme
Maarit EermeKaubandus.ee juht-toimetajaTel: 51 44 884maarit@kaubandus.ee
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanKaubandus.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700catlin.puhkan@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt