Kaubanduskoda koostas ülevaate kõige olulisematest seadusemuudatustest, mis jõustuvad 1. juulil 2019. Ettevõtjate jaoks on kõige olulisemaks muudatuseks see, et edaspidi on võimalik avalikule sektorile esitada arveid vaid e-arvetena. Kokku jõustub juuli algusest üle 25 õigusakti.
- Ülevaade 1. juulil jõustuvatest õigusaktidest
Alkoholiaktsiis väheneb veerandi võrra
Alates 1. juulist langeb õlle, siidri ja kange alkoholi aktsiis 25 protsenti. Selle tulemusena väheneb 0,5 liitrilt õllelt (5%vol) makstav aktsiisisumma 0,1 eurot ja ühe liitri viina puhul 2,51 eurot. Muudatuse peamine eesmärk on vähendada piirikaubandust lõunapiiril.
Kehtima hakkava uued piirangud sigarettidele ja e-sigarettidele
Alates 1. juulist hakkab tubakatoodetele ja nendega seonduvatele toodetele kehtima väljapaneku keeld ja kaubamärkide esitlemise keeld jaekaubanduse müügikohtades. Lisaks jõustub nõue, et e-sigarettide vedelik ei või sisaldada maitse- ega lõhnaaineid, välja arvatud tubaka maitse ja lõhn. Juulist keelatakse ka tubakatoote ja tubakatootega seonduva toote Eesti-sisene kaugmüük. See tähendab, et edaspidi ei ole lubatud e-poest osta sigarette või e-sigarette ja nende vedelikke.
Vaata lähemalt:
TubakaseadusAvalikule sektorile tuleb edaspidi saata ainult e-arveid
1. juulil jõustub raamatupidamise seaduse muudatus, mille kohaselt saavad ettevõtted ja ka muud juriidilised isikud avalikule sektorile saata arveid ainult e-arvetena. Paberil ja elektroonilisel kujul arveid enam ei aktsepteerita.
Avaliku sektori üksuseks, kellele alates 1. juulist tuleb saata e-arveid, loetakse riiki ja riigiasutust, kohaliku omavalitsuse üksust ja kohaliku omavalitsuse üksuse asutust, muud avalik-õiguslikku juriidilist isikut ning kõigi eelpool nimetatute otsese või kaudse valitseva mõju all olevat sihtasutust, mittetulundusühingut ja äriühingut.
Pikeneb teatud nõuete aegumistähtaeg
Kahju õigusvastasest tekitamisest tulenevate nõuete ja kriminaalmenetluse raames esitatud tsiviilhagi alusel väljamõistetud nõuete aegumistähtaeg pikeneb praeguselt kümnelt aastalt 20 aastale. Pikem aegumistähtaeg kohaldub näiteks tootja, ohtliku ehitise või asja omaniku vastutusest tulenevatele nõuetele. Muudatuse eesmärk on tugevdada võlausaldajate õiguseid.
Pikemat aegumistähtaega kohaldatakse alates 2019. aasta 1. juulist jõustunud kohtuotsusest, kohtulikust kokkuleppest või muust täitedokumendist tulenevatele nõuetele.
Muude tsiviilõiguse nõuete, näiteks müügilepingust tuleneva ostuhinna tasumise nõude või laenulepingust tuleneva nõude aegumistähtaeg on endiselt kümme aastat.
Seotud lood
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.
Hetkel kuum
Tagasi Kaubandus esilehele