Kodu toatemperatuuri optimaalsel tasemel hoidmine on oluline ning seda eriti sügise saabudes, talvel ja ka veel kevadel. Liiga külm või liiga kuum sisekliima võib mõjutada meie enesetunnet ja tervist ning võib väljenduda ka kõrgetes küttekuludes. Sellepärast peavad nii korteri- kui ka majaomanikud mõtlema sellele, kuidas tagada stabiilne toatemperatuur, mis oleks ühtlasi ka kuluefektiivne. Toome allpool välja, miks on oluline, et kodune kliima oleks kontrolli all ning milliseid seadmeid, meetodeid ja nippe saab selleks kasutada.
Toatemperatuuri kontrollimise olulisus
Kodu sisekliima mõjutab otseselt meie tervist ja heaolu. Olgugi, et osad inimesed eelistavad jahedamat toatemperatuuri, võib liiga jahedas kodus viibimine põhjustada ebamugavustunnet, immuunsust alandada ja soodustada hingamisteede haigusi. Teisalt pole ka üleköetud ruum parim variant, sest võib põhjustada peavalu, õhu kuivust ja üldist ebamugavust. Lisaks mõjutab kodu sisetemperatuur energiakulusid – kui temperatuur pole õigesti reguleeritud, võib see viia liigse kütmiseni ja seeläbi ka suuremate kommunaalkuludeni. Seetõttu on oluline leida tasakaal, kus kodu on piisavalt soe, paras sinu kehale ja samal ajal mitte üle mõistliku kütmise piiri.
Korteriomanike küttelahendused
Korterites on sageli võrreldes majadega väiksem elupind, mis tähendab, et temperatuuri kontrollimine on tihti lihtsam ja ka odavam. Siiski ei ole kõikides korterites võimalik kasutada tsentraalset küttesüsteemi või antud küttelahendus pole piisav, mistõttu peavad korteriomanikud sageli leidma alternatiivseid meetodeid kodu soojendamiseks.
Elektriradiaator – mugav ja paindlik
Korterites on populaarseks lahenduseks elektriradiaatorid, mis võimaldavad soojendada ruumi täpselt seal, kus seda kõige rohkem vaja on.
Elektriradiaator on mobiilne ja hõlpsasti erinevatesse tubadesse paigutatav. Näiteks kui elutuba vajab rohkem soojust kui magamistuba, on elektriradiaatori abil võimalik soojendada täpselt vajalikku ala. Samuti saab radiaatori lihtsasti vastavalt vajadusele teistesse tubadesse ümber paigutada, ilma et see nõuaks suuri investeeringuid.
Õliradiaator – pikema toimeajaga
Teine levinud korteriomanike seas kasutatav lahendus on õliradiaator. Selle kütteseadme eripära on soojuse pikaajaline säilimine, kuna õliradiaator soojeneb küll elektriradiaatorist aeglasemalt, kuid hoiab sellevõrra pikemalt soojust.
Õliradiaator sobib hästi neile, kes soovivad stabiilset ja ühtlast temperatuuri, ilma et peaks pidevalt radiaatorit sees hoidma. See võib aidata kokku hoida energiakuludelt, kuna seade ei pea pidevalt töötama, et ruumi soojana hoida.
Soojapuhur – kiire lahendus
Soojapuhur on heaks lahenduseks, kui ruumi on vaja ruumi soojendada, näiteks hommikul vannitoas või pärast tööpäeva jahedasse korterisse saabudes. Need seadmed soojendavad õhku kiiresti ja on kerged, mis muudab need mobiilseteks. Soojapuhurite puhul tuleb arvestada, et need tarbivad palju elektrit ja nende pidev kasutamine võib olla kulukas. Seetõttu on soovitatav kasutada soojapuhurit ajutise lahendusena, mitte pikaajaliseks kütmiseks.
Majaomanike küttelahendused
Majaomanikud seisavad tihti toatemperatuuri kontrollimisel silmitsi suuremate väljakutsetega, kuna nende elupind on suurem ning sageli tuleb kütta mitut korrust või suurt ala. Palju sõltub ka maja seisukorrast ning ehitusaastast. Siiski on neil kütteviiside osas sageli rohkem valikuvõimalusi, mistõttu saab valida sobivama
kütteseadme ja -lahenduse vastavalt vajadustele ja eelistustele.
Bullerjan – tõhus ja massiivne
Bullerjan tüüpi ahjud on populaarne valik suuremate majade kütmiseks. See puukütteseade on tuntud oma tõhusa ja kiire soojuse tootmise poolest.
Bullerjan jaotab soojust ühtlaselt üle kogu ruumi, mistõttu sobib see hästi suurte ruumide või isegi kogu maja kütmiseks. Kuna seda köetakse puudega, mis on taastuv energiaallikas, aitab see vähendada sõltuvust fossiilsetest kütustest ja elektrist. Siiski tuleb arvestada, et bullerjani tüüpi ahjud nõuavad rohkem hooldust ja pidevat küttepuude lisamist, mis tähendab, et see lahendus sobib pigem neile, kes on valmis nägema rohkem aega ja vaeva oma majapidamise küttekorralduse osas.
Keskküte ja põrandaküte
Paljud majaomanikud eelistavad kasutada tsentraalset keskküttesüsteemi, mis tagab ühtlase temperatuuri kõikides tubades ja majapidamisruumides. Keskküte võib töötada mitmel erineval energiaallikal, sealhulgas gaasil, elektriküttel või isegi soojuspumba süsteemidel. Populaarne lahendus, eriti vannitubades ja köökides, on põrandaküte, mis annab jalgadele mõnusa soojuse ja jaotab soojust ühtlaselt üle kogu ruumi. Põrandaküte sobib hästi ka elutubadesse, sest aitab vältida külma õhu liikumist ja hoiab ühtlast temperatuuri kogu ruumis.
Soojuspumbad – energiasäästlik valik
Soojuspumbad on muutumas üha populaarsemaks lahenduseks majaomanike seas, kes soovivad vähendada nii oma energiaarveid ja kui ökoloogilist jalajälge. Soojuspumbad kasutavad soojuse tootmiseks väliskeskkonda – õhku, maapinda või vett –, mis muudab selle kütteviisi energiatõhusaks ja keskkonnasõbralikuks. Soojuspumbad pakuvad stabiilset temperatuuri kogu majas ning kuigi nende paigaldamine võib olla võrreldes traditsiooniliste küttesüsteemidega kulukam, tasuvad nad ennast ära pikaajalisel kasutamisel madalamate energiakulude näol ära.
Lisalahendused toatemperatuuri hoidmiseks
Kütteseadmete kasutamine on toatemperatuuri kontrollimisel peamine tegur, kuid on ka mitmeid teisi aspekte, mis aitavad kodu temperatuuri efektiivsemalt hoida ja soojakadu vähendada.
Akende ja uste tihendamine
Külmal ajal on oluline vähendada soojakadu akende ja uste kaudu. Kui aknad ja uksed ei ole korralikult tihendatud, pääseb soe õhk hõlpsasti välja ja külm õhk tungib sisse, seda eriti puitakende puhul. Tihendite vahetamine või täiendamine on lihtne viis kodu soojapidavuse parandamiseks ja energiakulude vähendamiseks.
Termostaadid ja nutikütteseadmed
Termostaat on üks olulisemaid vahendeid, mis aitab hoida kodu temperatuuri stabiilsena. Nutikad termostaadid võimaldavad seadistada täpset temperatuuri igas toas ning programmeerida erinevaid kütteskeeme vastavalt päevadele ja kellaaegadele. See aitab vältida ülekütmist ja optimeerida energiatarbimist. Näiteks saab termostaadi abil hoida madalamat temperatuuri ajal, kui kedagi kodus ei ole, ning tõsta seda enne koju saabumist.
Õhuringlus ja ventilatsioon
Ventilatsioon on oluline hea siseõhu tagamiseks, kuid ka selleks, et soojus ruumides ühtlaselt liiguks. Halva ventilatsiooniga ruumid võivad muutuda umbseks ja niiskeks, mis võib kaasa tuua hallituse ja halva sisekliima. Seetõttu on soovitatav kasutada ventilaatoreid või investeerida soojustagastusega ventilatsioonisüsteemi, mis aitab suunata soojust ruumidesse tagasi ja nendesse värsket õhku tuua.
Kokkuvõte
Toatemperatuuri kontrolli all hoidmine on oluline nii koduomaniku tervise, mugavuse kui ka energiakulude seisukohalt. Korteriomanikud saavad kasutada paindlikke lahendusi, nagu elektriradiaatorid, õliradiaatorid ja soojapuhurid, et tagada vajalik soojus just seal, kus seda kõige rohkem vaja on. Majaomanikele on kättesaadavad suuremad ja tõhusamad küttelahendused, näiteks bullerjani ahjud, keskküte, põrandaküte ja soojuspumbad. Lisaks tasub tähelepanu pöörata majapidamise isolatsioonile, termostaatidele ja ventilatsioonile, et kodus oleks optimaalne sisekliima ja mõistlikud küttekulud.
Seotud lood
Ärijuhtimissüsteemid (ERP, ettevõtte ressursside planeerimine) on viimastel aastatel oluliselt muutunud. Muutuste peamine suund on see, et ettevõtete individuaalselt kohandatud süsteemid asendatakse üha enam pilvepõhiste ERP-lahendustega.