Autor: Kaubandus.ee • 26. mai 2008
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Apteekri nõu teeb kauba kalliks

Miks peaks inimene ostma hambaharja kaubakeskusega sama katuse all olevast apteegist 50 krooniga, kui sama hambahari maksab paar sammu kõrval asuvas poes 30 krooni?

Apteek müüb erialaspetsialisti nõuannet, mida kaubakeskusest ei saa, põhjendavad apteegid.

Ühe ja sama katuse all asuvate suuremate kaubanduskettide poed ja sealsamas asuvad apteegid pakuvad samu tooteid, mille hind erineb mitu korda. Näiteks kui sama firma hambahari maksab Tondi Selveris 28-41 kr, siis paar sammu kõrval asuv apteek müüb neid ligi 50 krooniga. Beebiõli Üks ja sama märgiga beebi vannivaht maksab poes 33,90 krooni, apteegis koguni 63 krooni.

Apotheka apteekide keti omanikfirma, Apteekide Koostöö ASi juhi Marika Pensa sõnul on hinnaerinevused kaubanduskeskuse ja apteegi vahel tingitud paljudest asjaoludest.

"Apteek on erinevalt supermarketist teenusepakkuja - kaubaga koos müüakse erialaspetsialisti nõuannet, mida kauplusest ei saa. Seepärast eelistab osa kliente osta sama toodet just nimelt apteegist," ütleb ta. Pensa selgitab, et suuremad käibed võimaldavad poodidel saada paremaid kauplemistingimusi.

"Tööjõukulud on apteegis mitu korda suuremad, sest seal nõustavad kliente eranditult kõrgharitud apteekrid, lisaks ei ole apteekidele esitatud ranged nõuded võrreldavad tavalise poe pidamise nõuetega," lisab Pensa.

Lisaks sellele on suured hinnakäärid eri apteekide vahel ja ka keti sees. Võrgulehe www.raviminfo.ee järgi on üheks kallimaks apteegiks Tallinna Liivalaia apteek, odavaimad asuvad Aravetel, Iisakus ja Kadrinas. Tallinna odavaim apteek tundub olevat Kotka apteek Pelgulinnas.

Kevadväsimust peletav ja toonust andev Gerimaxi 250 ml toonik maksab Tallinnas Liivalaia apteegis 210 krooni, Pelgulinnas Kotka apteegis aga 120 krooni ja 30 senti.

Eesti Apteegiliidu juhatuse liige Tea Siimonis sõnul määrab hinna asukoht ja nõudlus. Näiteks Tallinnas on Liivalaia apteek, kes saab endale lubada kõrgeid hindu. Kaubakeskuses hügieenitarvet ostes pole kellegi käest nõu küsida, apteegis maksabki apteekri nõuanne, rääkis ta. On lubamatu, et klient ei maksa apteekri nõuannet kinni. Tõsi, 30kroonist hinnavahet peab ka tema erandiks ning leiab, et sellisel juhul seda kaupa apteegist ei osteta.

Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kaubanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Maarit EermeKaubandus.ee juhtTel: 514 4884
Cätlin PuhkanKaubandus.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 5331 5700