Riigikogu võttis vastu ravimiseaduse muudatused, millega kaotatakse ära ravimite pakkumise ja ostu keelu interneti teel ning kehtestatakse nõuded ravimite kaugmüügile üldapteekidest.
„Internetis müümine parandab kindlasti ravimite kättesaadavust – ravimite ostmine veebi kaudu on mugav ja teenus saab olema kättesaadav ka neile, kel kodu lähedal apteeki pole,“ sõnas Eesti Apteekide Ühenduse juhatuse liige Kristiina Sepp. „Lisaks saab internetiapteegist privaatselt tellida kaupa, mida apteegijärjekorras on ehk pisut piinlik küsida.“
Nõuete kehtestamisel on võimalikult palju järgitud samu põhimõtteid ja sarnasust ravimite väljastamisega tavaapteegist patsiendi kohalolekul. „Kuna internetiapteeki saavad pidada ainult tava¬apteekide omanikud, kel on olemas ka vajalikud teadmised ja oskused, siis on tulevased internetiapteegid praeguste jaeapteekidega kvaliteedilt samaväärsed. See tähendab, et internetiapteegi teenuse juurde kuulub ka kohustus tagada patsientide nõustamine enne ostu,“ täpsustas Sepp.
Vastu võetud seadusemuudatused sätestavad kehtivas õiguses seni puuduva ravimite kaugmüügi mõiste ja annavad üldapteegi tegevusloa omajale õiguse teostada inimtervishoius kasutatavate nii käsimüügi- kui ka retseptiravimite ja veterinaarias kasutatavate käsimüügiravimite kaugmüüki.
Retseptiravimite müügi eeltingimuseks kaugmüügi korral on nõue, et retsept on elektroonilisel kujul välja kirjutatud ja retseptikeskuses salvestatud.
Seadusemuudatuste kohaselt peab internetiapteegi teenuse osutaja tagama ühesugused müügi- ja tarnetingimused, sealhulgas kättetoimetamistasu vastavalt kättesaamisviisile (näiteks kulleriga või pakiautomaadist) kogu Eesti territooriumil.
Muudatuste kohaselt tuleb internetiapteegil tagada ravimite kohaletoimetamine hiljemalt kolme tööpäeva jooksul, ravimite kättetoimetamistasu ei tohi sõltuda ravimi nimetusest, maksumusest ega saadetiste arvust tellija kohta. „Ravimite kättetoimetamiseks lisandub küll ostusummale väike tasu, kuid ravimitele spetsiaalselt järele sõitmine on samuti kulukas,“ tõdes Sepp.
Internetist ravimite ostmine on Sepa hinnangul hea võimalus näiteks üksikvanematele, kes ei saa haige lapse kõrvalt ise apteeki minna. „Samuti on internetiapteegist abi kindlasti üksi elavatele eakatele inimestele aga ka neist eemal elavatele lastelastele, kes saavad oma vanavanematele ravimeid osta ja neile kulleriga koju saata – siis pole vaja muretseda, kuidas vanainimene libeda või külmaga või suisa haigena apteegis käidud saab.“
Lisaks kaitsevad seadusemuudatused tulevikus patsiente tõhusamalt võltsravimite eest, kuna seadus sätestab võltsitud ravimi mõiste ja regulatsiooni võltsitud ravimite leviku tõkestamiseks.
Teiste riikide statistika järgi on interneti kaudu ravimite müümine ja nõustamine pigem lisavõimalus ega asenda enamikule apteekriga silmast silma nõustamise vajadust. Näiteks Saksamaal müüakse vaid 0,5 protsenti ravimitest internetis.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ülikooli Apteek teatas, et tervitab valitsuse otsust saata Riigikokku eelnõu, mis loob seadusandliku raamistiku e-apteekide käivitamiseks Eestis.
Käsimüügiravimite ostul on olulisemateks mõjutajateks apteekri või arsti soovitus ja tugev mõjutoime ning vähem olulisteks mõjutajateks ravimi tootja riik, palju reklaamitud toode ja tutvustavad materjalid ostukohas, selgus hiljutisest uuringust.
Rahvusvaheline logistikaettevõte DSV aitab Eesti tootjate ja kaupmeeste kaupu liigutada üle maailma nii mööda merd, maanteed kui ka õhus. DSV Estonia AS müügidirektor Peeter Luht nendib, et novembri lõppemisega saab mööda aasta kõige kiirem aeg, sest vastupidiselt eraisikutele on ettevõtjad oma suuremad saadetised enne jõulukuud aegsasti teele pannud.