Eesti suurim jaekaubandusgrupp Coop Eesti ostab Moskva Pangale kuulunud Eesti Krediidipanga aktsiad ja toob igapäevased pangateenused taas inimeste kodu lähedale. Samaaegselt Coop Eestiga omandab osaluse Inbank, panustades panga arendamisse nõuandja ja finantsinvestorina. Uue panga nimeks saab sügisest Coop Pank.
- Coop ostab Krediidipanga Foto: Raul Mee
Coopi juhi Jaanus Vihandi sõnul on eesmärk pakkuda igapäevaseid pangateenuseid taas seal, kust suurpangad viimaste aastate jooksul lahkunud on. “Coop on Eesti suurim, ainulaadne, 80 000 klientomanikuga ja ligi 600 000 püsikliendiga ühistuline organisatsioon, mis koosneb 19 ühistust. Coopi klientomanike ja püsiklientide jaoks on oluline, et nad ei peaks elementaarsete pangateenuste saamiseks sõitma kümnete kilomeetrite kaugusele,“ selgitas Vihand rohkem kui 350 kauplusega võrgustiku potentsiaali pangateenuste pakkumisel.
Coop Panga tegevjuhiks saab endine Hansapanga jaepanganduse juht Margus Rink. “Coop Pank luuakse selgelt eristuva strateegiaga: me tahame pakkuda lihtsamaid pangateenuseid Coopi 600 000 kliendile ning nendega seotud väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele, teha seda nii Coopi kauplustes kui ka interneti- ja mobiilipangas. Meie kliendipakkumine saab olema rajatud kaubanduse ja panganduse vahelisele sünergiale ja kliendikasule,” ütles ta. Rink lisas, et Eesti Krediidipanga nime all jätkab pank tegevust tänavu sügiseni, kevade-suve jooksul tehakse ettevalmistustöö uute teenuste ja toodete pakkumiseks nii Krediidipanga praegustes kontorites, Coopi kauplustes kui ka elektroonilistes kanalites.
Inbanki nõukogu esimehe Priit Põldoja sõnul on Inbank teinud nii Krediidipanga kui Coopiga läbi partnerluse väga head koostööd. Koos Coopiga toodi viis aastat tagasi turule suurpankadest sõltumatu maksekaart Säästukaart Pluss, mida täna kasutab ligi 90 000 inimest. “Coop Finantsi senine tegevus on loonud tugeva aluse pangaks kujunemisele. Meie roll finantsinvestorina on panustada uue panga ehitamisse ka oskusteabega. Inbanki strateegia on areneda oma toodete ja tehnoloogiaga uutele Euroopa turgudele ning keskpikas perspektiivis plaanime väljuda Coop Panga omanikeringist,” rääkis Põldoja.
Eesti Krediidipanga nõukogu esimehe Andrus Kluge sõnul võib olla õnnelik selle üle, et panga enamusosalus taas kodus on. “Krediidipank astub oma 25. sünnipäeva aastal pika sammu edasi. Coopi 600 000 püsiklienti annavad suurepärase eelduse suurendada panga kliendibaasi ning klientidele avanevad uued müügikanalid. Senistel Eesti Krediidipanga töötajatel on võimalus panustada kasvava ja uuendusliku strateegiaga eestimaise panga arendamisse. Krediidipanga klientidele säilivad kõik tänased põhiteenused, head hoiustamisvõimalused, kuid lisaväärtusena avardub oluliselt teeninduskanalite võrk,” ütles ta.
Eesti Krediidipank on Eesti vanimaid kommertspanku, mis on tegutsenud sama nime all alates Eesti taasiseseisvumisest peale. Pank asutati endise keskpanga presidendi Rein Otsasoni ja Eesti ettevõtjate poolt.
Tehing toimub kahes osas. Esimeses etapis omandab Coop Eesti 59,7 protsenti ja Inbank ligi 10 protsenti Krediidipangast. Sellele järgnevalt omandab uus pank Coop Eesti ja Inbanki ühise tütarettevõtte Coop Finants ning Eesti Krediidipanga ja Inbanki ühise tütarettevõtte Krediidipank Finants, mille tulemusena uue panga osalused jaotuvalt vastavalt 55 Coop Eesti ja 25 protsenti Inbanki vahel.
Coopi ja Inbanki eesmärgiks on välja osta ka ülejäänud 20% Eesti Krediidipanga väikeaktsionäridest ning kaasata tehingusse 2017. a jooksul täiendav finantsinvestor.
Mõlemat ostjat, nii Coopi kui ka Inbanki nõustas seoses aktsiate omandamisega advokaadibüroo Raidla Ellex ning LINKLaw. Raidla Ellex nõustas Coopi ka seoses loa taotlemisega Euroopa Keskpangalt olulise osaluse omandamiseks Krediidipangas.
Seotud lood
Coop Eesti tegevjuht Jaanus Vihand ütles, et nad on mõelnud Lätti laienemisest, kuid nendest plaanidest on veel vara rääkida, sest see on neil hetkel vaid arutelu tasandil.
Krediidipanga (sügisest 2017.a Coop Pank) uus nõukogu esimees on Jaanus Vihand ja juhatuse esimees Margus Rink.
Coop Eesti Keskühistu juht Jaanus Vihand kinnitab, et 115. tegutsemisaastat tähistava ja 80 000 omanikuga ühistu eesmärk on 40% turuosa, kohaliku elu edendamine ning koostöö ja demokraatia arendamine. Ühistulises tegevuses on tema hinnangul Eestis veel kõvasti kasvuruumi.
Coop on olnud 2013. aastast Eesti turul kõige rohkem kasvanud toidupoodide kett, suurendades oma käivet ka möödunud, 2016. aastal, turu kasvust 1,5 korda kiiremini, jõudes 508 miljoni euroni.
Selveri pagarilettide küpsetusjuhi Irina Kaganskaja sõnul on viimastel aastatel pagaritoodete müük märkimisväärselt kasvanud. Eriti menukaks on osutunud käsitsi valmistatud ciabatta'd ja focaccia'd oliividega.