Tegemist on esimeste puidukiududest valmistatud õllepudelitega, mis on sajaprotsendiliselt looduslikud ja taaskasutatavad, teatas ettevõte.
Mõlemad prototüübid on tehtud keskkonnasäästlikult hangitud puidukiududest, mis on täielikult taaskasutatavad. Pudelite sisemuses on spetsiaalne õlle hoiustamiseks sobiv materjal – üks prototüüpidest kasutab õhukest taaskasutatud PET-polümeerist kihti pudeli sees ja teine sajaprotsendiliselt looduslikku PEF-polümeeri.
„Otsime pakendite puhul pidevalt uusi lahendusi ja oleme rahul tulemusega, mis meil õnnestus Green Fiber Bottle pudeliga saavutada. Kuigi me pole veel lõppeesmärgini jõudnud, siis on tegu olulise sammuga, mis aitab pikas perspektiivis pakenditurul läbimurdeni jõuda. Innovatsioon on aeganõudev protsess ja me teeme pidevalt koostööd oma ala ekspertidega, et ületada praegused murekohad,“ rääkis Carlsberg grupi arendusosakonna asepresident Myriam Shingleton.
Eesmärk vähendada tootmisahela ökoloogilist jalajälge
Green Fibre Bottle prototüübid on osa Carlsbergi püüdlustest luua loodussõbralikke pakendeid ja ettevõtte keskkonnasäästlikkuse arengukavast Together Towards ZERO. Lisaks on ettevõtte eesmärk viia enda pruulikodade süsinikuheitmed nulli ja vähendada ettevõtte kogu tootmisahela ökoloogilist jalajälge 30% võrra aastaks 2030.
Carlsberg alustas Green Fiber Bottle pakendite arendamist 2015. aastal koos pakkefirmade ecoXpac ja BillerudKorsnäs ning Taani Tehnikaülikooli teadlastega. Projekti toetas ka Taani innovatsioonifond. Pudelite arendamiseks lõid BillerudKorsnäs ning tootmisettevõte Alpla ühisfirma Paboco (Paper Bottle Company).
Carlsbergi, The Coca-Cola Company, The Absolut Company ja L’Oréali koostöös luuakse paberist pudelite arendamise assotsiatsioon, kuhu kaasatakse globaalseid kontserne ja antud ala eksperte. Assotsiatsiooni tegevuse eesmärgiks on luua keskkonnasäästlikke pakendeid, pakkudes sealjuures võimalikult väikese keskkonnamõjuga kõrgekvaliteetseid teenuseid.
„Paberist“ õllepudeli algatus on osa Carlsberg grupi, kuhu kuulub ka Saku Õlletehas, pakendiuuenduste programmist. Selle hulka kuuluvad näiteks veel taaskasutatud materjalidest toodetud mitmikpakk, naturaalsematest koostisosadest valmistatud trükkimistint ning Snap Pack pakikinnitus, kus kuuspakke ümbritsevad plastist rõngad on asendatud liimkinnitusega ja see võimaldab säästa aastas 60 miljoni kilekotiga võrdse koguse.